A gyomorból jóval lassabban jut el a májba az inzulin, mint az injekcióval, ráadásul kevesebb is. A kutatók ezért egy új megoldással próbálkoztak.
A kanadai British Columbiai Egyetem (UBC) kutatói egy olyan, szájon át beszedhető inzulintablettát fejlesztettek, ami hamarosan leválthatja az inzulininjekciót – számolt be róla az Interesting Engineering. A Scientific Reports folyóiratban közzétett tanulmányban azt írják, a megoldás forradalmasíthatja a cukorbetegek kezelését.
A lap emlékeztet, korábban is voltak már hasonló fejlesztések, ám ezek a megoldások csak korlátozott sikereket értek el – főként azért, mert az inzulin felhalmozódott a gyomorban.
Nagyobb eséllyel lehet cukorbeteg, ha elkapta a koronavírust
A legtöbben az online bankolás során ismerkedtek meg a kétlépcsős azonosítással: már évekkel ezelőtt is úgy volt, hogy a netbankos jelszó begépelése után az SMS-ben érkező egyedi kódot is be kell gépelni, hogy hozzáférjen az ember a bankszámlájához. A „második jelszót" mára a Facebooktól a vállalati távmunkarendszerekig egyre több szolgáltatás kéri.
Ahhoz, hogy hatásos legyen, gyorsan be kell jutnia a májba. A lenyelt gyógyszer esetében azonban ez 2–4 óra, míg az injekció esetében ez az idő csupán 30 perc. A UBC kutatóinak tablettája azonban ugyanerre képes – vagyis rövid idő alatt eljut az inzulin a májba.
Az eredmény elérése érdekében a kifejlesztett tablettát az ínyhez kell behelyezni, ahol feloldódik. Itt a hatóanyag az ajak belső részénél található membránnak köszönhetően gyorsan fel tud szívódni.
Úgy tűnik, lecserélhető lehet az inzulin
Vetélytársa akadt az inzulinnak, miután amerikai kutatók utánajártak egy hasonló vegyület hatásmechanizmusának.
A UBC kutatói egyelőre laboratóriumban, patkányokon tesztelték a megoldást, ám azt találták, hogy az inzulin majdnem 100 százaléka felszívódott. Ha ezt sikerül átültetni az emberekre is, az nemcsak megkönnyítené a betegek életét, de jelentős mennyiségű hulladéktól is tehermentesítené a bolygót.
A szakemberek a jövőben klinikai teszteket végeznének, hogy kiderüljön, mennyire hatékony a gyógyszerük.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.