Tech MTI 2022. szeptember. 02. 10:33

230 millió éve élt dinoszaurusz maradványára bukkantak Afrikában

Afrikában soha nem találtak még ennyire idős dinoszauruszmaradványt, mint a most felfedezett Mbiresaurus raathi.

Afrika eddig ismert legrégibb dinoszauruszának majdnem teljes csontvázát találták meg Zimbabwéban. Az őshüllő, tudományos nevén Mbiresaurus raathi 230 millió évvel ezelőtt élt, és mérete nem nagyon haladhatta meg az egy métert – közölték a feltárásban részt vevő kutatók.

„Két lábon járt, és meglehetősen apró feje volt” – mondta Christopher Griffin, az amerikai Yale Egyetem paleontológusa, aki az első csontokat megtalálta.

A kutatók úgy vélik, hogy a kistermetű dinoszaurusz legfeljebb 30 kilós lehetett, de hosszú farka volt. Valószínűleg mindenevő volt, növényekkel, kisebb állatokkal, rovarokkal táplálkozhatott. A maradványokat egy 2017-es és egy 2019-es expedíció alkalmával tárta fel egy zimbabwei, zambiai és amerikai kutatókból álló csoport.

„Amikor kiástam a teljes felsőcombcsontot, rögtön tudtam, hogy egy dinoszauruszról van szó, és Afrika legrégibb dinoszauruszfosszíliáját tartom a kezemben” – mondta a 31 éves Griffin, aki a felfedezés idején a blacksburgi (Virginia állam) Műegyetem doktorandusza volt.

Ilyen régi dinoszauruszokat korábban csak Dél-Amerikában és Indiában találtak. Zimbabwe a Pangea őskontinensen ugyanazon a szélességi fokon feküdt, mint a dél-amerikai dinoszauruszlelőhelyek, ezért kezdtek maradványok után kutatni paleontológusok a délkelet-afrikai országban is.

A zimbabwei lelet nagyon hasonlít a brazíliai és argentínai kövületekre, és ez megerősíti, hogy Dél-Amerika és Afrika a késő triász korban egybefüggő szárazföldet alkotott – mutatott rá Max Langer, a brazíliai Sao Pauló-i Egyetem kutatója.

Kiszáradóban egy texasi folyó, 110 millió éves dinoszaurusz-lábnyom került a felszínre

A Paluxy-folyó vizének visszahúzódása miatt egy Acrocanthosaurus lábnyoma került a felszínre.

Tudományos nevét a dinoszaurusz megtalálása helyéről, az északkelet-zimbabwei Mbire régióról és a róla elsőként beszámoló paleontológusról, Michael Raathról kapta.

A Zimbabwéban felfedezett őshüllőt a kutatók a dinoszauruszok Sauropodomorpha („gyíklábú formák”) nevű, a szauropodákat és felmenő rokonaikat tartalmazó kládba sorolták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.