Hamarosan megkezdhetik az oltást a Moderna új, koronavírus elleni védőoltásával, ami már nemcsak az eredeti kórokozó ellen nyújt védelmet.
Hétfőn délelőtt derült ki, hogy megegyezett egymással az Európai Unió és az amerikai Moderna biotechnológiai vállalat. Ennek értelmében a cég hamarosan fejlettebb koronavírus elleni védőoltást szállíthat az EU tagországaiba, köztük Magyarországra is.
Az Egyesült Királyság ennél is korábban lépett: a világon elsőként engedélyezte az úgynevezett bivalens – másnéven kettős – vakcinát. Ez a gyártó szerint nemcsak az eredeti koronavírus ellen nyújt védelmet, de az omikron változat ellen is – számolt be róla a BBC.
De miért van szükség új oltásra?
A koronavírus-járvány kirobbanása után a gyártók azonnal elkezdtek dolgozni a vírus elleni védőoltáson, így az akkor megjelent vakcinákat az eredeti vírustörzs ellen fejlesztették ki. Csakhogy azóta sokat mutálódott a kórokozó, így a fertőzés kikerülheti a már megszerzett immunvédelmet. Emiatt az új esetek ismét nyomás alá helyezhetik az egészségügyet.
A Moderna erre válaszul fejlesztette ki az új vakcináját. Az oltás azért bivalens (kettős), mert az eredeti vírustörzs mellett a 2021 telén megjelent omikron első (BA.1) változata ellen is védelmet nyújt.
Az „oltások iPhone-ján" dolgozik a Moderna, több betegség ellen is védhet majd
A Moderna vezetője szerint 3-5 éven belül elkészülhet a kombinált oltás, ami a koronavírus mellett az influenzára és más légúti megbetegedések ellen is védhet.
A brit gyógyszerészeti hatóság a vakcina teszteléséből származó eredmények alapján döntött úgy, engedélyezi az Egyesült Királyságban az új védőoltás alkalmazását.
Mennyire biztonságos?
A Moderna még június elején tette közzé az új vakcinával kapcsolatos kísérletek eredményeit. A cég 437 emberen tesztelte a védőoltást, az eredmények pedig azt mutatták, hogy a vakcina biztonságos, és jobb immunvédelmet nyújt, mint az eredeti oltás – legyen szó az első vírusról, vagy épp az omikronról (BA.1) .
A cég azt közölte, az mRNA-1273.214 kódjelű vakcinával kapcsolatban azt találták, mellékhatásait tekintve nem jelent nagyobb kockázatot az alkalmazása az eredeti vakcinához képest.
Ezzel szemben az omikron elleni antitestek szintje nyolcszor magasabb egy dózis beadása után, mint az eredeti Moderna-vakcinához képest. A készítmény éppen ezért lehet hatékony emlékeztető védőoltásként.
Kinek ajánlják a beadását?
Bár a magyar hatóság még nem közölte, hogy kinek lehet majd beadni a készítményt, az Egyesült Királyságban ezt már meghatározták. Ez az alábbiak szerint néz ki: a védőoltást megkaphatja minden
- egészségügyi és szociális dolgozó,
- mindenki, aki 50 éves vagy annál idősebb,
- a 16 éven felüli egészségügyi dolgozók, ápolók,
- minden öt évesnél idősebb, aki valamilyen krónikus betegségben szenved,
- a terhes nők,
- minden öt évnél idősebb gyermek, aki leggyengült immunrendszerű emberrel él egy háztartásban.
A Moderna korábbi közleménye szerint az új, emlékeztető védőoltást még érdemes a tél előtt beadatni, vagyis még azelőtt, hogy az újabb járványhullám felfutna.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ utoljára augusztus 10-én adott ki adatokat arról, hogy miként alakul a koronavírus koncentrációja a hazai szennyvízben. Ezek szerint országos átlagban emelkedik, vagyis a járvány újabb hulláma épp felfutóban van idehaza.
A Moderna mellett egyébként a Pfizer is dolgozik egy bivalens védőoltáson, ami szintén az omikron ellen nyújthat védelmet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.