Ismerve a jelenlegi gazdasági és geopolitikai körülményeket, senkit sem érhet váratlanul a Counterpoint Research összefoglalója, amelyben az európai okostelefon-piac második negyedévét taglalja.
Romló gazdasági klíma és folyamatos geopolitikai bizonytalanság – ezekkel magyarázza a Counterpoint Research azokat az eléggé lehangoló számokat, hogy az európai okostelefon-eladások 11 százalékkal csökkentek 2021 hasonló időszakával összevetve, illetve 13 százalékkal az előző negyedévhez képest. Ez 2020 második negyedéve óta a legalacsonyabb negyedéves összérték.
A vezető telefonmárka továbbra is az igen színes termékkínálattal rendelkező Samsung: 13 millió telefont adott el a szóban forgó negyedévben kontinensünkön. Ez csökkenést jelent az előző negyedévben kiszállított 16,7 millió telefonhoz képest, aminek a fő oka a gyártó kivonulása Oroszországból.
A második helyen álló Apple is hasonló okok miatt tapasztalt visszaesést: ebben a negyedévben 9,6 millió iPhone-t adott el, míg az év első három hónapjában 12,3 milliót. A Counterpoint külön is kiemelte az iPhone SE 5G sikerét, ami az indulása óta igen jól fogy Európában.
A harmadik helyen álló Xiaominál nagy a visszaesés 2021 hasonló időszakához képest, azonban ez annyiban nem is meglepő, hogy ez utóbbi időszak volt a gyártó valaha volt legjobb negyedéve Európában, és mostanában súlyosan érintették az ellátási problémák. Ettől függetlenül a Xiaomi a lehető legtöbbet hozta ki a Samsung és az Apple oroszországi kivonulásából, és negyedéves összehasonlításban jelentősen erősödött, különösen Kelet-Európában.
A negyedik helyre került Oppót szállítási és gyártási problémák sújtották, míg a Realme továbbra is lenyűgöző teljesítményt nyújtott Európában, kétszámjegyű éves kiszállítással (bár a növekedés egy kicsit megtorpant az elmúlt negyedévekben).
A Counterpoint munkatársa az év hátralévő részére vonatkozó kilátásokat is kommentálta. Véleménye szerint a helyzet Európában továbbra is kilátástalan. A kontinens számos országa egyre közelebb kerül a recesszióhoz, és Oroszországon, illetve Ukrajnán kívül is számos országban nőnek a belpolitikai feszültségek, például Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban. Ettől függetlenül, továbbra is reménykednek abban, hogy elértük a mélypontot, és a pálya hamarosan felfelé fordul, de a felépülés valószínűleg hosszú és lassú lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.