A rakéta állítólagos tesztje a szakértő szerint meg sem történt, illetve: nem úgy.
Igen nagy a valószínűsége, hogy az észak-koreai rezsim egy meghamisított videót használt akkor, amikor a Hwasong-17 nevű interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) sikeres próbaindításáról közölt híreket – írta meg a Gizmodo.
A portál felidézi, az állítólagos rakétateszt idén márciusban zajlott le, amit Észak-Korea újabb fontos fejleményként értékelt. A tesztről a nemzetek vezetői is értesültek, és rögtön aggódni kezdtek: felmerült ugyanis, hogy a Hwasong-17 esetleg nagyobb távolságokat képes megtenni, és több robbanófej befogadására alkalmas, mint a korábbi ilyen fegyverek.
Jeffrey Lewis fegyverszakértő, a Middlebury Institute of International Studies professzora most azonban azt állította, hogy a rakétával kapcsolatban kiadott imázsfilm hamis lehet – az ebben látható képeket pedig korábbi felvételekből vágták ki, és illesztették be egy újabb ilyen munkába.
Two images -- one released by North Korea, another taken on March 16 by @planet -- leave little doubt that the video North Korea released of a "successful" launch of a new ICBM on March 24 was, in fact, from the failed launch a week earlier. https://t.co/CqmBMhPg11 pic.twitter.com/9obMDeJIyT
— Dr. Jeffrey Lewis (@ArmsControlWonk) August 9, 2022
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy műholdas adatok alapján sincs nyoma a rakétaindításnak, márpedig, ha az megvalósult, a környezetben is látszódnia kellene valaminek, például égésnyomoknak. Ilyet azonban nem találtak. De az is gyanús szerinte, hogy a kisfilmen látható rakéta eleve lassabban halad, mint amire a Hwasong-17 az adatok alapján képes lehet.
Lewis szerint az igazság valószínűleg az, hogy a rakéta egy korábbi tesztindításkor egyszerűen csődöt mondott, a rezsim viszont az ott rögzített képeket és videókat nem semmisítette meg – hanem felhasználta, hogy ezekkel próbálja meg manipulálni a világot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.