Tech hvg.hu 2022. augusztus. 08. 09:33

Lemodellezték a Ceres törpebolygó történetét, kiderült az égitest titka

Az 1801-ben felfedezett Ceres törpebolygó geológiai aktivitásának titkát egy számítógépes modell mutatta meg.

A tudósok több mint 200 évvel ezelőtt fedezték fel a Ceres nevű törpebolygót, ami a Naprendszer legkisebb ilyen égiteste. Ennek ellenére egészen 2015-ig kellett arra várni, hogy közelebbről is szemügyre lehessen venni. A NASA űrszondája, a Dawn ekkor vizsgálta meg, és több érdekes felfedezést is tett.

A Ceres felszínén fennsíkokat, ásványi lerakódásokat, felszíni repedéseket találtak, ami arra utal, hogy a törpebolygó egykor geológiailag aktív lehetett. Csakhogy ehhez arra lett volna szükség, hogy a bolygó melegen tudja tartani magát – hőt termeljen –, erre azonban a tudósok szerint a törpebolygók nem képesek.

Hogy kiderüljön, mi okozza ezt az ellentmondást, a tudósok egy számítógépes modell segítségével vizsgálták meg, mi történt a Ceresszel a múltban. Az AGU Advances folyóiratban közzétett publikáció szerint a bolygót nem a klasszikus értelemben vett szeizmikus aktivitás tartotta melegen. Ehelyett a tóriumot és uránt tartalmazó bolygón minden valószínűség szerint a radioaktív bomlás miatt emelkedett meg a hőmérséklet, vagyis először hideg volt a felszíne, majd felmelegedett, végül pedig ismét kihűlt.

Sosem látott részletességű fotót kaptunk az 1801-ben fefedezett Ceres törpebolygóról

A Ceres törpebolygó körüli utolsó röppályájára ereszkedik hamarosan a Dawn űrszonda - közölte a göttingeni Max Planck Naprendszer-kutató Intézet (MPS). Az űreszköz ezáltal eddig nem elérhető részletességű képeket tud készíteni.

Scott King, a Virginia Tech geotudósa szerint a modell nemcsak a Ceres esetében érdekes, hanem betekintést engedhet más égitestek – törpebolygók, sőt egyes holdak – létrejöttébe is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.