A V404 Cygni nevű kettős rendszer része az a fekete lyuk, ami a kutatók szerint különleges „megvilágításban” részesül.
A NASA szerint óriási, fényes gyűrűk találhatók egy tőlünk igen messze lévő fekete lyuk körül, amit a Chandra röntgencsillagászati műhold vett alaposabban szemügyre – közölték egy ezzel kapcsolatos bejegyzésben.
A fénygyűrűk, illetve a fekete lyuk (már nemhogy ez, egyik sem) alapvetően nem látható, mivel nem bocsát ki fényt. Így hagyományos eszközökkel nem is lehet megörökíteni. A NASA módszere, illetve a Chandra mögötti technika azonban képes megmutatni, hogyan is képzeljünk el egy ilyen, gyűrűkkel is rendelkező objektumot:
Ez a bizonyos fekete lyuk a V404 Cygni nevű kettős rendszer része, ami a Földtől mintegy 7800 fényévre található. A NASA szerint a fekete lyuk anyagot szív el egy kísérőcsillagtól, ez az anyag pedig egy korongot képez az objektum körül. A gyűrűk a galaxisban lévő porról visszaverődő röntgensugarakat hivatottak bemutatni.
A NASA szerint a fekete lyuk arányaiban sokkal kisebb, mint a környező gyűrűk.
Megkérték a mesterséges intelligenciát, képzelje el, hogy mi van egy fekete lyuk belsejében
Hátborzongató eredménye lett annak a kísérletnek, amihez az OpenAI különleges MI-jét használták fel. Arra voltak kíváncsiak, hogy a gép szerint hogyan fest egy fekete lyuk belseje.
A Chandra űrtávcsőt 1999. július 23-án indították el, és azóta is működik. Egy olyan teleszkópról van szó, amit kifejezetten az univerzum nagyon forró régióiból származó röntgensugárzás észlelésére terveztek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.