A Tianven-1 által készített felvétel olyannyira részletes, hogy a Phobos kráterei is láthatók rajta. Az égitest a Mars két holdja közül a nagyobbik.
Méltó módon ünnepelte a kínai Tianven-1 űrszonda, hogy két éve érkezett meg a Marshoz: nagyfelbontású, és igen közeli felvételeket készített a vörös bolygó Phobos nevű holdjáról – közölte a kínai állami médium, a CGTN.
A Marsnak két holdja is van: a Phobos és a Deimos. Ezek közül az előbbi a nagyobb, és ez mindössze nyolc óra alatt kerüli meg a Marsot. (Összehasonításképp: a Föld körül keringő Holdnak ugyanez a művelet 27 napba telik.)
A felvételek egyike olyannyira részletes, hogy az Öpik, az észt csillagászról és asztrofizikusról, Ernst Julius Öpikről elnevezett becsapódási kráter is látszik rajta. A képek egyébként több mint 5 ezer kilométeres távolságból készültek.
A Phobos egy szabálytalan alakú, krumplihoz hasonló objektum. A felszínének bal felső részén látható csíkok ütközés következtében alakulhattak ki. A fentebb említett becsapódási kráter, aminek átmerője kb. 2 kilométer, ettől kicsit jobbra található.
Kína 2020. július 23-án indította el a Tianven-1 missziót, aminek keretében egy szonda, egy leszállóegység és egy rover is eljutott a vörös bolygóra. A szonda 2021 februárjában lépett Mars körüli pályára, a leszállóegység és a rover pedig 2021 májusában landolt a planétán.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.