A James Webb űrteleszkóp üzembe helyezése során volt egy rövid pillanat, ami komoly pánikot eredményezett: a kutatók azt hitték, nem fog működni.
A Science Channel egyik különkiadásában mesélte el Carl Starr, a NASA küldetésvezetője, hogy volt egy pillanat, amire nem szívesen gondol vissza: a James Webb űrteleszkóp napellenzője – ez biztosítja, hogy a távcsőben ne okozzanak kárt a Nap sugarai – olyan hibába ütközött, ami miatt a méregdrága, több mint 10 milliárd dollárból fejlesztett űreszköz nem tudott kommunikálni a földi irányítással. A Futurism szerint a pillanat olyannyira sokkolóan hatott, hogy a NASA több munkatársa lefagyott.
A szóban forgó, teniszpálya méretű pajzs rendkívül érzékeny, és számos kapcsolót hoz működésbe, hogy jelezze, minden úgy zajlik, ahogy a kutatók eltervezték. Csakhogy a folyamat az üzembe helyezés idején egyáltalán nem a megszokott módon ment végbe, a mérnökök pedig azonnal aggódni kezdtek.
A történet érdekessége, hogy a küldetésirányítás akkor nem is kapott hivatalos megerősítést a berendezéstől, hogy a pajzs működik. A teleszkópon elvégzett gyors ellenőrzés viszont azt mutatta, hogy a felület aránylag hűvös – vagyis a pajzs mégis működik, csak a mögöttes rendszer nem küldött vissza jelzést.
Ha a pajzs nem működne, a James Webb mostanra drága űrtörmelékké vált volna.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.