Tech hvg.hu 2022. július. 22. 17:03

Nagyon csodálkoznak az Egyesült Államokban, hogy Európában nincs mindenhol klíma

Míg az amerikai háztartások 90 százalékát szerelték már fel valamilyen légkondícionáló eszközzel, addig Európában ez az arány elenyésző.

Hosszú bejegyzést szentelt a The Washington Post klímaváltozással foglalkozó rovata, a Postclimate az Instagramon annak a ténynek, hogy Európában jóval kevesebben használnak légkondícionáló berendezést, mint az Egyesült Államokban.

Azt írták, hogy Nagy-Britanniát elérő hőhullám idején a britek legyezővel, vizes törölközővel és jéggel próbálják magukat védeni a 40 Celsius-fokos forróság ellen. A lap szerint ez lehet a fordulópont, amikor az európai háztartások is elkezdik beszereltetni a légkondícionálót.

„Vannak kollégáim, akik most hotelben alszanak, mert ott legalább van klíma” – londoni magyarok mesélnek a szokatlan hőségről

A bejegyzés szerint az 1850-es évek – vagyis a szerkezet feltalálása – óta az amerikai háztartások nagyjából 90 százalékának van valamilyen hűtőberendezése. Európában azonban ez nem jellemző, itt ugyanis sokkal kevésbé volt szükség eddig a levegő hűtésére – eddig ritkán volt arra példa, hogy olyan forróság legyen, mint az Egyesült Államok déli részén.

Rómában hiába magas a hőmérséklet, nem olyan párás a levegő, mint Washingtonban, a briteknél az építkezésekkor inkább az volt szempont, hogy a házon belül tartsák a meleget, nem az, hogy lehűtsék az épületet.

Az iparági becslések szerint Németországban a háztartások 3, Angliában és Franciaországban pedig 5-5 százaléka van csak klímával felszerelve. Ez azonban alighanem változni fog.

Franciaországban a 2003-as hőhullám idején mintegy 15 ezer ember vesztette életét. Ezután döntöttek úgy, hogy az idős embereket ápoló otthonokat klímával szerelik fel.

A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a megnövekedő energiaigényt nem biztos, hogy fenntartható módon lehet majd kielégíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.