Tech hvg.hu 2022. július. 13. 08:03

Kidobtak egy majdnem 80 kilós szemeteszsákot a Nemzetközi Űrállomásról

Az űrhajósok által termelt hulladék megsemmisítése korántsem egyszerű, a szakemberek azonban szinte mindig kitalálnak valamilyen újabb módszert. Ilyen a Nanoracks különleges zsákja is, ami a napokban indult el a légkör felé.

Ahogy a Földön élő emberek többsége, úgy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) lakói is zsákban gyűjtik össze a szemetet, ami azután kidobnak. Csakhogy az űrben ez nem annyira egyszerű, nem lehet akármilyen zsákot használni a feladatra. A kutatók már többféle módszerrel is próbálkoztak, és épp ilyen újabb teszt zajlott le a napokban a Nanoracks közreműködésével.

Az űripari startup egy különleges szemeteszsákot fejlesztett, amit az ISS-hez erősített modul enged útjára. A mostani ürítéskor a legénység higiéniai termékeit, ruházatát, használt irodaszereket és csomagolóanyagokat készítettek össze.

A zsák összesen 78 kilogrammnyi szemetet tartalmazott.

A Nanoracks által kitalált módszer során a szemét egyetlen csomagban indul a Föld, illetve légkör felé, ahol aztán megsemmisül – írta erről a Space.com. A most kipróbált módszer azért is különleges, mert eddig a légkörbe visszatérő, majd ott elégő teherhajók végezték el a szemétszállítás feladatát.

Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics csillagásza szerint az 1970-es és 1980-as években a szovjet Szaljut űrállomásokról is dobtak ki szemeteszsákokat. A legutolsó ilyen műveletre pedig 1996 szeptemberében került sor, amikor a Mir szovjet-orosz űrállomásról dobtak ki egy zsáknyi hulladékot. Az a csomag 1998 májusában érte el a légkört.

A szemét ürítéséhez használt modult tavaly decemberben csatlakoztatták a kutatólaboratóriumhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.