A Jezero-kráterben a vártnál sokkal nagyobb a szél, és sokkal több a porördög, mint korábban gondolták.
A Perseverance rengeteg tudományos mérőműszert vitt magával, amikor útnak indították a Mars felé. Ezek közül az egyik a Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA) nevű rendszer, ami egy meteorológiai állomás. Arra szolgál, hogy a marsi körülményeket tanulmányozza.
A rendszer a páratartalom, a sugárzás és a hőmérséklet mellett a szél erősségét és irányát is méri. Az elmúlt időszakban azonban az erős széllökések miatt a Perseverance „találatot kapott”: egy kavics megrongálta a szélérzékelőt – számolt be róla a Space.com. Szerencsére az eszköz nem működésképtelen, csak most már kevésbé tudja mérni a szelet, mint eddig. A mérnökök emiatt most újrahangolják a szerkezetet, hogy a leolvasott eredmények pontosak legyenek.
„Szemetet" talált a Perseverance a Marson, le is fotózta
A NASA Mars-járója, a Perseverance a landolás helyétől két kilométerre, egy sziklába ágyazódva találta meg a hőpajzsa egyik darabját.
José Antonio Rodríguez Manfredi, a MEDA vezető tervezője szerint meglepte a csapatot, amit a Jezero-kráternél tapasztaltak, ugyanis korábban egyetlen modell sem jelzett ekkora mértékű és ilyen mennyiségű aktivitást. Naponta körülbelül négy porördög halad el a rover mellett, és egy egyórás sávban, közvetlenül dél után több is lehet. A szél korábban volt, hogy annyi port kavart fel, hogy az négy négyzetkilométernyi területet borított el.
A szakemberek szerint a Marson nagyjából 100 km/h-s széllökésekkel lehet számolni, ám a hihetetlenül vékony légkör miatt – a földinek csupán 1 százaléka – ezt szinte meg sem érezné az ember.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.