A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói egy Brazília méretű „űrbuborékkal” védenék meg a Földet a Nap sugaraitól.
A tudósok többféle alternatívát is javasolnak arra, hogy miként lehetne megállítani a klímaváltoztást. Amellett, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását jelentős mértékben csökkenteni kell, a már a légkörben lévő részecskéket is ki kellene szűrni. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói most egy újabb, igen radikális megoldással álltak elő.
A szakemberek egy speciális, Brazília méretű „űrbuborékot” állítanának pályára a világűrben, hogy az védje ki a beérkező napfény egy részét.
A geomérnöki vonal korábbi elképzelése szerint a bolygó légkörébe olyan aeoroszolt kellene juttatni, ami képes visszaverni a napsugarak egy részét, így kevésbé melegedne fel a bolygó. Ezzel azonban az a baj, hogy nem ismerjük a hosszú távú következményeket.
Az MIT éppen ezért egy új módszert talált ki. Ahelyett, hogy veszélyes részecskéket juttatnánk a bolygó légkörébe, egy hőpajzsot telepítene a Földtől nagyjából 1,5 millió kilométerre, a Nap és a Föld közé, az L1 pontba – írja az Interesting Engineering. A dolog onnan lehet ismerős, hogy a James Webb űrteleszkópot is a Földtől nagyjából 1,5 millió kilométerre telepítette a NASA, ám azt nem az L1, hanem az L2 pontban parkoltatta le.
A legnagyobb probléma, hogy a pajzsnak Brazília méretűnek kellene lennie ahhoz, hogy hatásos legyen. A szakemberek ugyanakkor úgy vélik, hogy azt az űrben is össze lehetne szerelni, ami csökkentené az indítási költséget. Az MIT mérnöke szerint a módszerük visszafordítható, vagyis szükség esetén gyorsan le lehet ereszteni a buborékot, így nem jelentene olyan állandó megoldást, mint a légkörbe kifújt aeroszol.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.