Tech hvg.hu 2022. június. 23. 08:33

Mit lehet tudni a napfoltról, ami 24 óra alatt kétszer akkorára nőtt?

A tudósok folyamatosan vizsgálják az AR30308 jelű napfoltot, ami 24 óra alatt a duplájára nőtt.

A központi csillagunk felszínén nemrég felbukkant egy különös folt: az AR3038 jellel ellátott képződmény nemcsak, hogy nagy, de igen gyorsan is növekszik, 24 óra leforgása alatt a kétszeresére nőtt. Ráadásul a folt a Föld felé néz, ezért az űridőjárással foglalkozó szakértők komoly figyelemmel kísérik azt – írja a Spaceweather.com.

A napfoltok olyan foltokat jelentenek a csillagon, amelyek általában sötétebbek, mint más rész. Egy ilyen lehet nagyon kicsi – 16 kilométer – átmérőjű, de akár több százáezer kilométer nagyságúra is megnőhetnek, így a Földről még távcső nélkül is látható lehet.

24 óra alatt a duplájára nőtt egy így is elég nagy folt a Napon - ráadásul pont a Föld felé néz

A központi csillag felszínén felbukkant egy gyorsan növekedő volt. A kutatók szerint nincs miért aggódni.

A képződmény néhány napot, de akár néhány hónapot is megélhet, a pozíciója pedig folyamatosan változik, a pulzálása miatt ugyanis vándorol a Nap felszínén. Bár a keletkezésének pontos oka nem ismert, a tudósok szerint a jelenséget a mágneses fluxus – a mágneses energia áramlása – koncentrációja okozza. Emellett olyan tevékenységben is résztvehetnek, mint a kitörések és a koronakidobódások.

A Spaceweather.com jelentése szerint az AR3038 valóban közvetlenül a Föld felé néz, és instabil béta-gamma mágneses mezője van. Egy ilyen folt alapvetően két módon tűnhet el: vagy „elpusztul”, vagy napkitörést okozhat. A NASA szerint a napkitörés intenzív sugárzást tartalmaz, mert mágneses energia szabadul fel a napfoltból. 2022 márciusában egy napfoltból 17 kitörést regisztráltak, amely során 3,2 millió km/h-val lökődött ki a sugárzás a Napból.

Az ilyen kitörések veszélyt jelentenek az űrhajósokra és a műholdakra is, ezért folyamatosan figyelemmel kell kísérni őket.

Hatalmas cunamikat fedeztek fel a Nap felszínén

A Terminator névre keresztelt cunamik lehetnek felelősek a napfoltok kialakulásáért, és előre jelezhetik a napciklus végét is.

A napkitörést öt osztályba sorolják a kutatók: A, B, C, M és X. Mindegyik osztály 10-szer erősebb, mint az őt megelőző. A szakemberek szerint az AR3038 miatti esemény az M osztályba tartozhat.

Ez az űrhajósokat nem sodorja veszélybe, a Föld légköre ugyanis védelmet nyújt – igaz, némi kiesés lehet a rádió működésében. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint nagyjából 10 százalék az esély arra, hogy az elkövetkező időszakban napkitörés történik, és nagyjából 30 százalék, hogy ez rádiókimaradást okoz.

A Csillagaszat.hu eközben azt írja, a napfoltok megjelenése annak köszönhető, hogy a Nap ismét elkezdett felébredeni: az utóbbi évek nyugalmi időszaka után – amikor nem lehetet látni napfoltokat – most ismét egyre több van a központi csillagunkon. Ez épp beleillik abba a 11 éves aktivitási ciklusba, amire a kutatók számítottak.

(Nyitóképünk illusztráció, nem a most keletkezett napfoltot mutatja.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.