Tech Balogh Csaba 2022. május. 11. 08:03

Itt a magyarok toplistája: melyik gyártó telefonjait veszik a legtöbben?

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Kicsit más képet mutat az okostelefon-gyártók népszerűségi sorrendje attól függően, hogy a világpiacot vagy a magyarok vásárlási preferenciáit nézzük.

A Samsung áll az első helyen. Lényegében ez a legfontosabb közös pontja a globális és lokális okostelefon-eladási toplistáknak, még úgy is, hogy mindkét mérést a Canalys piackutató készítette. Már a Samsung-dominancia mértékében is eltérés mutatkozik: globálisan a piac negyedét viszi a Samsung, itthon minden második eladott okostelefon a dél-koreai gyártóé. A vállalat eladásai ugyan estek (globálisan 4 százalékkal, itthon 14-gyel), de mivel a teljes piac zsugorodott, piaci részesedése még így is nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Canalys

Nemzetközi környezetben a 18 százalékos Apple a második, itthon viszont a 21 százalékos Xiaomi. A magyar vásárlók körében harmadik iPhone-gyártó mindkét fronton növelni tudta eladásait. A Xiaomi helyzete viszont felemás. Miközben globálisan ötödével kevesebb mobilt adott el az idei első negyedévben, mint az előző év hasonló időszakában – 49 millió helyett csupán 39,2 millió darabot –, addig a magyar piacon 45 százalékkal több Xiaomi telefon fogyott, mint tavaly ilyenkor.

Canalys

Hasonló, de még kontrasztosabb trendbéli eltérés figyelhető meg a mindkét lista negyedik helyén álló Oppo esetében. A tavalyi első negyedévben 39,6 millió okostelefont adott el a kínai gyártó a világpiacon, az idei első negyedévben már csak 29 milliót.

Ez 27 százalékos csökkentést jelent. Magyarországon ugyanez a gyártó 1395 százalékkal növelte eladásait.

Igaz, ez alacsony bázisról történt, hiszen az Oppo részesedése globálisan 9 százalék, itthon ennek harmada. Ezzel együtt érdekes a zsugorodás/bővülés különbsége, melyet a bázisok eltérése önmagában nem magyaráz.

A nemzetközi toplista ötödik helyén az itthon lényegében ismeretlen Vivo áll (8%), Magyarországon a TCL. Ugyan ennél a cégnél a növekedés mértéke kisebb volt az év első három hónapjában, mint az Oppónál, de pozícióikat tekintve sok múlik az idei második negyedév alakulásán, melynek mindketten 3–3 százalékos piaci részesedéssel vágtak neki.

Egyelőre nem sikerült bejutnia a top 5-be a Huaweitől való leválása után a megszokott, teljes androidos környezetet kínáló Honornak, de a vállalat egy erősebb második negyedév érdekében ezekben a hetekben több új készülék forgalmazásába is kezd a magyar piacon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.