Tech hvg.hu 2022. április. 28. 08:03

Nyissa meg ezt a weboldalt: mindig azt látja rajta, amit éppen néz a Hubble

Bár a Hubble űrteleszkóp lenyűgöző felvételeit a NASA publikálja, a korosodó műszert nem csak ez a szervezet használja.

Immár 31 éve, hogy szolgálatba lépett a Hubble űrtávcső, amely a közeli infravörös, illetve ultraibolya tartományban végez észleléseket. Rengeteg elképesztő felfedezés kötődik hozzá, ezek közt viszont olyan munkák is akadnak, amik nem kapnak akkora publicitást.

Ahogy a PetaPixel is rámutatott, ennek oka, hogy a távcsövet időnként „kibérlik” ismert, illetve kevéssé ismert tudósok, akik saját kutatásaikhoz veszik igénybe annak szolgáltatásait. Létezik is egy oldal, ahol pontosan nyomon követhető, kik dolgoznak éppen a Hubble-lel, és merrefelé kémlelődnek vele az univerzumban. Az oldalt ide kattintva lehet elérni, de van hozzá Twitter-fiók is.

Space Telescope Live

A felületen cikkünk írásakor az M-84 (teljes nevén a Messier 84) galaxis volt fókuszban, a műszerrel pedig Michael Eracleous, a Pennsylvania Állami Egyetem (Pennsylvania State University) asztrofizikusa dolgozott. Az M-84 a Szűz csillagképben található, tőlünk 60 millió fényévre fekvő galaxis; ebben a régióban korábban több szupernóvát (azaz a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanását) is detektálták a kutatók.

A Hubble kibérlése persze közel sem egyszerű: a kutatóknak minden esetben pályázniuk kell, ennek során pedig részletesen ki kell fejteniük, mi az a jelenség vagy objektum, amit meg kívánnak figyelni. A beküldött pályázat nem jelent azonnali és biztos sikert: a NASA legutóbb a hasonló kezdeményezések mindössze 13 százalékát tudta támogatni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.