Tech hvg.hu 2022. április. 21. 11:33

Meglepő eredményre jutottak a tudósok a hosszú Coviddal kapcsolatban

A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói szerint a koronavírus-fertőzöttek 30 százaléka szenved a hosszú Covidtól.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói több mint 1000 koronavírus-fertőzöttet vizsgáltak meg, és azt találták, hogy 30 százalékuknál alakul ki a hosszú Covid. Mint ismert, bizonyos betegek hiába produkálnak negatív tesztet, a betegség okozta problémáktól még hónapokkal később is szenvednek.

Hogy miért alakul ki valakinél a hosszú Covid, másoknál pedig miért nem, azt régóta próbálják megfejteni a szakemberek. Ami eddig biztosnak tűnik, hogy az oltottakat kevésbé érinti, illetve vannak olyan tényezők, amelyek segíthetnek megelőzni a kialakulását. Igaz, született már olyan kutatási eredmény is, amelynek szerzői tudni vélik a probléma okát.

Végre rájöttek, miért szenvednek sokan még hónapokkal a Covid-fertőzés után is

A hosszú Covidnak számos kellemetlen tünete lehet, mint például a légszomj. Brit kutatók új kutatása szerint a jelenség hátterében a tüdőt ért, csak most felismert mikrokárosodások állhatnak.

Az viszont biztos, hogy meglehetősen sokan szenvednek ettől. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2021-ben a Covid-betegek mintegy 20 százalékánál jelentkezett a hosszú Covid.

Eddig több mint 200 tünetet társítottak a betegséghez, többek között a légszomjat, kognitív zavarokat, izomfájdalmat, depressziót, mellkasi fájdalmat vagy épp a tartós köhögést. Az eddigi kutatások szerint az életkornak és a fertőzés súlyosságának nincs köze a kialakuláshoz.

A UCLA kutatói 2020 áprilisa és 2021 februárja között vizsgáltak 1038 beteget, akik önkéntesen jelentkeztek a kutatási programba. Míg egy részüket kórházba kellett szállítani, másokat járóbetegként tudtak kezelni.

--- voting control ---

A vizsgálat során 309 olyan pácienst találtak, akiknél jelentkezett a hosszú Covid: ők a fertőzést vagy kórházi kezelést követő 30-90 napban is folyamatos tünetektől szenvedtek. Míg a kórházba került betegeknél a légszomj és a fáradtság volt a leggyakoribb tünet, addig a járóbetegek a szaglás elvesztéséről panaszkodtak – írták a Journal of General Internal Medicine-ben megjelent publikációban.

A kutatók azt találták, hogy azok, akiknek a kórtörténetében szerepelt már kórházi kezelés, cukorbetegség vagy elhízás, azoknál nagyobb eséllyel alakultak ki a hosszú távú hatások. Ami viszont meglepte őket, az az, hogy

  • az etnikai hovatartozás,
  • az idős kor, valamint
  • a társadalmi rang,

amelyek egyébként hatnak a koronavírus-fertőzésre, nem játszanak szerepet a hosszú Covidban. Azok pedig, akik szervátültetésen estek át, kisebb eséllyel estek bele ilyen formán a betegségbe.

A szakemberek kiemelték, hogy ezeket a vizsgálati eredményeket érdemes lenne egy nagyobb tesztcsoporttal pontosítani, hogy kiderüljön, mi minden állhat még a háttérben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?