A Neptunusz egy rendkívül érdekes hely, egy friss tudományos beszámoló pedig csak még furcsábbá teszi a bolygót: jelentős hőmérséklet-változást észleltek rajta.
Egy tudományos csoport 17 éven át vizsgálta a Neptunuszt, a Naprendszer nyolcadik bolygóját, illetve annak légkörét. A kutatók ehhez közel száz infravörös teleszkópképet használtak fel, melyekből megállapították, hogy a planétán különös hőmérséklet-változás zajlott le: a 2003-tól 2020-ig tartó megfigyelés alatt a Neptunusz globális hőmérséklete 8 Celsius-fokot csökkent, miközben a déli pólus és környéke jelentősen felmelegedett.
A Gizmodo idézi Michael Roman, a Leicesteri Egyetem csillagászát, aki nagyon különös és váratlan eseményként írta le a bolygó hőmérséklet-változását. A tudós azt is hozzátette: mivel a Neptunuszt egy kora nyári időszakban kezdték figyelni, arra számítottak, hogy a hőmérséklet egyre magasabbra kúszik majd – ám ennek éppen ellenkezője történt.
Ahogy a Földön, úgy a Neptunuszon is változnak az évszakok, de ott minden sokkal tovább tart – egész pontosan 40 évig. Ennek oka, hogy a bolygó nagyon messze van a Naptól, amit így hosszabb időbe is telik megkerülni. Egy év a Neptunuszon például
165 földi évnek felel meg.
A Gizmodo szerint a planéta déli féltekén 2005-ben kezdődött meg a nyár. Roman és csapata földi távcsövek, köztük például a chilei Very Large Telescope (VLT), valamint a hawaii Keck és Subaru távcsövek mérései alapján figyelte a lehetséges változásokat. A munka az infravörös tartományban zajló megfigyeléseket takart. A kutatók ennek segítségével világosabb területeket azonosítottak be a déli pólus környékén, ami melegebb hőmérsékletre utalt. A megfigyelési időszak utolsó két évében pedig azt is észrevették, hogy a déli rész hőmérséklete folyamatosan emelkedett, miközben a bolygó egyenlítője körüli területek (vagyis azok, ahol alapvetően melegebbnek kellene lennie) egyre halványabbá váltak – ez hőmérséklet-csökkenést jelez szerintük.
A szakértők egyelőre nem tudták megmondani, mi állhat a két régióban tapasztalt hőmérséklet-ingadozás mögött. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy a bolygó sztratoszférájában olyan kémiai változás zajlott le, ami a globális hőmérsékletre is hatással volt. De az is lehet, hogy valamilyen szokatlan időjárási körülménynek voltak szemtanúi. A kutatócsoport ezért még több adatot szeretne gyűjteni a Neptunuszról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.