A jelek szerint a Facebook arra kéri a moderátorait, bizonyos esetekben tekintsék felnőttnek egy bántalmazásról készült kép szereplőjét.
Kiszivárgott a Facebook moderátorai által használt kézikönyv egy része, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a közösségi oldal megfelelő mértékben kezeli-e a gyermekbántalmazással kapcsolatos képeket – írj a The New York Times. A dokumentum állítólag arra kéri a moderátorokat, hogy az életkor szempontjából „tévedjenek felfelé”, amit a dolgozók kifogásoltak, a cég azonban megvédte az utasítást.
Az alap kérdés az, hogy a moderátorok miként kezeljék azokat a képeket, amelyekről nem egyértelmű, hogy hány évesek az azokon látható személyek. Ez azért fontos kérdés, mert ha azon – a feltételezés szerint – kiskorú látható, akkor a képet el kell küldeni az ilyen esetekkel foglalkozó bűnüldöző szervnek (National Center for Missing and Exploited Children, NCMEC). A felnőtteket ábrázoló képeket viszont egyszerűen el lehet távolítani – ha a kép megsérti a Facebook közösségi irányelveit – anélkül, hogy a felvételt egy hatóságnak kellene továbbítani.
"Minden nap egy rémálom" - kipakolt a Facebook egyik moderátora
Isabella Plunkett az ír parlament egyik bizottsága előtt beszélt arról, hogy naponta kell döntenie a súlyos erőszakot tartalmazó bejegyzések sorsáról.
A lap szerint azonban nincs a cég kezében egy megbízható módszer, amivel viszonylag pontosan meg lehet állapítani valaki életkorát. Ehhez egy nagyjából 50 éves módszert használnak, amit ráadásul nem is az életkor meghatározására találtak ki. És mivel a Facebook kézikönyve épp arra utasítja a moderátorokat, hogy egy határesetnél tekintsék a kép szereplőjét felnőttnek, sok olyan kép lehet, ami nem kerül el a hatósághoz, pedig ott lenne a helye.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy sok moderátor külsősként dolgozik, így nem ugyanazokat a juttatásokat kapja, mint egy Facebook-alkalmazott. Ráadásul az is elfordulhat, hogy csak pár másodperc áll rendelkezésre egy döntéshez, és ha valaki rosszul dönt, akkor azért büntetés járhat.
[16,9 milliárd forintnyi kártérítést fizet a moderátoroknak a Facebook, annyira durva a munkájuk]
A Facebook szerint a céges útmutatás azért ilyen, mert védeni akarják a magánélethez fűződő jogot, illetve a hatóságot sem akarja leterhelni a cég, hogy az a ténylegesen elkövetett bűncselekményekkel tudjon foglalkozni. A cég biztonsági vezetője, Antigone Davis szerint ráadásul jogi felelőssége is lehet a cégnek, ha hamis bejelentést tesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.