Ukrajna egy különleges múzeummal, illetve az azon keresztül értékesített NFT-k segítségével igyekszik megőrizni az orosz offenzíva eseményeit az utókornak.
Néhány óra múlva megnyitja kapuit a Museum of War, Ukrajna digitális múzeuma, ahol olyan műalkotásokat terveznek értékesíteni, amik az ellenük indított orosz offenzíva pillanatait rögzítik. A projektet az ország digitális átalakulásáért felelős minisztériuma gondozza – derül ki az ARTnews híréből.
A megvásárolható műalkotásokat ugyanakkor nem festmény vagy szobor formájában, hanem NFT-ként szerezhetik be az érdeklődők. Az NFT (non-fungible token, azaz nem helyettesíthető token) napjaink egyik legnépszerűbb digitális „terméke”. Videók és képek is csatolhatók hozzá, a technológia pedig biztosítja, hogy minden ilyen adategység kellően egyedi legyen.
Az ukrán háborút digitálisan őrző műalkotások alapvetően három dologból épülnek fel. Vagy hírre, vagy egy nyilatkozatra támaszkodnak, amelyet az offenzíva meghatározó pillanataként éltek meg az ukránok. Emellett egy dátum is tartozik hozzájuk. Ilyen például február 24-e is, az a nap, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök vezényletével az oroszok megtámadták Ukrajnát. A tokeneket ezen kívül egy grafika igyekszik még kifejezőbbé tenni.
A Warline nevű kollekcióban számos ilyen NFT-t találni.
A készítők azonban egyelőre csak a háború első három napját tudták digitalizálni, ami azt is jelenti, hogy az elkészült alkotások témája is erre a rövid időszakra fókuszál. Az árak egyébként 0,15 ethereumtól (ETH) indulnak, ami nagyjából 512 dollárt jelent (mintegy 174 ezer forintot jelent).
A tokenek eladásából befolyt összeg minden esetben az ukrán szaktárcához kerül, ami a pénzt saját hadseregének fejlesztésére és a civilek támogatására fordítja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.