Új tudományos eredményeket tár a közönség elé a NASA március 30-án. Hogy miről lesz szó, azt még nem tudni, de azt igen, hogy a Hubble-höz kötődik.
Egy „izgalmas új megfigyelés” eredményéről közöl beszámolót néhány nap múlva, március 30-án a NASA. A bejelentés biztosan a Hubble űrteleszkóphoz kötődik, mert ezt az űrhivatal sem titkolta. De hogy azon belül pontosan miről lesz szó, az már nem ismert.
Ahogy a Space.com rámutatott, a Hubble közel 32 éve végez tudományos megfigyeléseket a kozmoszban, e feladat pedig igen sokrétű: a műszer vizsgál többek közt exobolygókat (azaz Naprendszeren kívüli planétákat), galaxisokat, de figyeli a világegyetem tágulását is. Így aztán megtippelni is nehéz, hogy a NASA milyen új eredményeket tárhat majd a közönség elé. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták:
a felfedezés tovább bővíti a világegyetemről alkotott ismereteinket.
A NASA közleményében azt is írta, hogy a bejelentésnek bár a Hubble-höz lesz köze, a konkrét eredményeket a csak nemrég útnak indított James Webb is hasznosíthatja. Ez a Space.com szerint egy újabb jó hír, hiszen ez a szerkezet sokkal pontosabb megfigyeléseket tesz lehetővé. (A Webbet felügyelő kutatócsoport korábban többször is kiemelte, hogy a Hubble munkája „útjelzőként” szolgál az újonnan indított távcső számára.)
Bár a Webbet a Hubble utódjaként is emlegetik, a régebbi távcső csillagászok szerint akár az évtized végéig is működőképes maradhat. Ehhez persze az is kell, hogy a szerkezettel minden rendben legyen, és ez mostanában nem igazán volt jellemző: előbb 2021 nyarán, majd 2021 októberében is több olyan probléma adódott, amik miatt a Hubble eszközei hetekre leálltak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.