Galaxisok csoportja úgy terül el a Főnix csillagképben, mint valami száguldásra készülő űrhajó. A páratlan felvétel a Hubble érdeme.
A Hubble űrteleszkóp már évtizedek óta vizsgálja és dokumentálja a távoli objektumokat, ennek ellenére ma is képes meglepetéseket okozni. Így történt ez akkor is, amikor január végén egy hármas galaxiscsoportot örökített meg a messzi űrben.
A berendezés a NASA közleménye szerint az NGC 7764A jelű, egymással interakcióban álló galaxisokat figyelte, az Advanced Camera for Surveys, és a Wide Field Camera 3 nevű készülékek segítségével. A felvétel jobb sarkában lévő két galaxis látszólag kölcsönhatásban van egymással: ha jobban megnézzük, akkor úgy tűnhet, mintha a belőlük távozó csillagok és gázok egymásnak csapódtak volna.
Az nem világos, hogy a kép bal alsó részén fekvő rendszer interakcióban van-e a másik kettővel, noha a relatív közelség miatt lehetségesnek tűnik, hogy igen. Mindenesetre – a szerencsés véletlen folytán – e galaxisok együttes kölcsönhatása miatt a jobb felsők olyan alakzatot alkotnak, amelyek a Naprendszer perspektívájából nézve a Star Trek híres csillaghajójára, az USS Enterprise-ra hasonlítanak.
Az NGC 7764A a Földtől mintegy 425 millió fényévre, a Főnix csillagképben található. A három galaxist egyenként NGC 7764A1, NGC 7764A2 és NGC 7764A3 néven emlegetik. Sok csillagászati katalógust több mint 100 évvel ezelőtt állítottak össze, jóval azelőtt, hogy a modern technológia lehetővé tette volna a standardizált tudományos terminológiát. Így fordulhat elő, hogy sok csillagászati objektumnak olyan neve van, amely nagyon hasonlít egy másikra.
Szokatlan jelenséget rögzített a Hubble űrteleszkóp
A szabálytalan törpegalaxisok összetétele miatt viszonylag alacsony arányú a csillagképződés, most azonban egy igen aktív eseménysort sikerült megfigyelniük a kutatóknak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.