Az orosz-ukrán háború első napján több olyan fotó és videó is fennakadt a tényellenőrzőkön, amiről a feltöltői azt akarták elhitetni, hogy a nap folyamán Ukrajnában készültek.
Rengeteg kép és videó került fel az internetre az orosz-ukrán háborúról azóta, hogy Oroszország hajnalban megindította az offenzívát a keleti szomszédunk ellen. Ezeken láthatjuk többek között azt, hogy miként nyomulnak be az orosz páncélosok Ukrajnába, hogyan húznak el Kijev felett az ellenséges helikopterek, és azt is, hogy miként próbálják meg elhagyni Kijevet az ukránok.
Az álhíreket leleplező Urban Legends azonban a gyűjtésében rámutat: rengeteg olyan felvétel is felkerült a közösségi oldalakra, amikről a feltöltők azt állítják, hogy most készültek, valójában azonban máskor, másmilyen körülmények között rögzítették azokat.
Ilyen például az a kép, amit az AFP Ténykérdés leplezett le. Ezen a panelházak felett elhúzó vadászrepülők láthatók, amelyekről az terjed tel, hogy csütörtökön készültek Ukrajnában.
Valójában azonban egy hagyományos Győzelem Napi katonai parádé próbája látható rajta, és semmi köze a kialakult helyzethez.
Szintén nem most készült az a videó sem, aminek feltöltője a Twittere azt írja,
A very sad moment in Ukraine.
vagyis
Egy nagyon szomorú pillanat Ukrajnában.
A very sad moment in Ukraine.
— Ambuj Kalkhanday (@AmbujChoudhary4) February 24, 2022
#RussiaUkraineConflict #Ukraine pic.twitter.com/dOcz3J9sAn
Ezen a Reuters tényellenőrzői szerint egy kínai raktárrobbanás látható, még 2015-ből.
Az orosz ejtőernyősök érkezéseként próbálják eladni az alábbi videót, ám a BBC kiderítette róla, hogy a felvétel legalább 2016 óta van fent az interneten.
Russian military paratroopers land in Ukraine, near Kharkov.#Ukraine #Russia #RussiaUkraine #war pic.twitter.com/cNzCLZd7BN
— Majharul Md (@majharul_00) February 24, 2022
De kamu az a videó is, amiről azt állítják, hogy azon egy hatalmas robbanás látható Ukrajnában.
Ezt a Facebook részben hamis információként jelölte meg. Bár a robbanás valóban nagy, és tényleg Ukrajnában történt, azonban nem most, hanem 2017-ben, amikor felrobbant egy lőszerraktár. Erről videó is készült.
A gyűjtés további darabjait az Urban Legends oldalán lehet megnézni.
Ha máskor is érdeklik a tények, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.