A NASA IXPE űrtávcsöve a Cassiopeia A szupernóva maradványából gyűjtött adatokat.
A NASA még 2021 decemberében indította útnak az Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) nevű űrtávcsövét, amely a világon elsőként kezdte el kutatni a kozmikus eredetű röntgensugarak polarizációját. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a világegyetem legextrémebb történéseiről, a szupernóva-robbanásokról és a kozmikus ütközésekről kaphatunk majd részletesebb képet.
Az IXPE már el is küldte a Földre az első képeket, amiket készített. Ezek a Cassiopeia A-t ábrázolják, annak a szupernóvának a maradványát, ami még a 17. században robbant fel. A felvételek elsőre nem tűnnek túl izgalmasnak, ám a NASA szakemberei számára rengeteg információt hordoznak.
A tudósok az első képből el tudják majd készíteni a Cassiopeia A első röntgenpolarizációs térképét, amelyből kiderül, hogy pontosan honnan is származik ez a sugárzás.
A második képen a Cassiopeia A bíborvörös és kék színben látható. Előbbit az IXPE, utóbbit pedig a Chandra űrtávcső készítette. A Chandra még 1999-ben rögzítette ezeket az adatokat, amiből azt olvasták ki a szakemberek, hogy egy különleges objektum: egy fekete lyuk vagy egy neutroncsillag lehet a szupernóva közepén.
A NASA összesen 40 ilyen objektumot vizsgál majd meg, hogy pontosabb képet kapjunk a világűr kozmikus eseményeiről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.