Tech hvg.hu 2022. február. 07. 20:03

Sószem méretű fényképezőgépet építettek a mérnökök, forradalmat hozhat az orvoslásban

Az amerikai Princeton Egyetem mérnökei az alapjaitól kezdve teremtették újra a fényképezőgépet. Az eredmény igen meggyőző lett.

A nanorobotokban komoly potenciál rejlik, így nem csoda, hogy évek óta nagy erőkkel igyekeznek kutatni ezt a területet a szakemberek. Bár arra még egészen biztosan várnunk kell, hogy a parányi szerkezetek általánossá váljanak, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne haladnának a munkával a kutatók.

A News WWC beszámolója szerint az amerikai Princeton Egyetem mérnökeinek sikerült egy olyan parányi, sószemnyi méretű kamerát készíteniük, amit a jövőben a nanorobotokon lehetne felhasználni. Hogy mindezt hogyan lehetne hasznosítani, azt nem nehéz kitalálni: egy ilyen szerkezet képes lenne az ember érhálózatát, szívét vagy épp más szerveit megvizsgálni anélkül, hogy komolyabb beavatkozásra, bemetszésre lenne szükség. Elég lenne csupán egy szúrás, ami a kamerával felszerelt robotot juttatja be a szervezetbe.

Természetesen egy ilyen apró kamerát már nem lehet ugyanúgy felépíteni, mint egy hagyományos méretűt. Hogy mégis sikerüljön a képalkotás, a szakemberek a neurális hálózatokon alapuló hardveres és szoftveres megoldáshoz kellett folyamodniuk, hogy az alapoktól építsék meg a készüléket. Az eredmény viszont lenyűgöző: a miniatűr optika meglepően jó képet készít.

Princeton University

A szakemberek szerint a masina inkább egy mikrochipre hasonlít. Az alapját a szilícium-nitrid adja, így lencsék helyett egy fél milliméternél kisebb területen elhelyezkedő 1,6 millió ilyen hengerrel gyűjtik be a fényt.

A mérnökök most azon dolgoznak, hogy a jövőben új dolgokra legyen képes a szerkezet: lehessen vele fókuszálni, vagy épp képes legyen az objektumok felismerésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.