Több szempontból is forradalmi az a víztisztító berendezés, ami egyszerre old meg két problémát is.
A globális vízhiány egy olyan probléma, amire minél előbb megoldást kell találnia az emberiségnek. Az egyik lehetséges megoldás, hogy sótalanító berendezések alakítják ivóvízzé a tengervizet. Az egyes megközelítések ugyanakkor költségesek, és nehéz őket ipari méretűvé skálázni.
De mi lenne, ha rendelkezésre állna egy olyan berendezés, ami vizet tisztít, ráadásul olcsón, és eközben még a hulladék újrahasznosításában is segítene? Bármilyen meglepő is, ilyen már létezik: a kanadai Dalhousie Egyetem kutatói fejlesztették ki. Egy olyan víztisztítóról van szó, ami mindössze néhány centből (pár tíz forintból) tisztít meg egy liter vizet, a szemét újrahasznosítását pedig azáltal segíti, hogy használt gumiabroncsokból készül – derül ki az iScence tudományos folyóiratban leírtakból.
A berendezés napenergiát használ a sós víz desztillációjához. A víz felszínére kell helyezni, így alulról tudja felszívni a sós vizet, amit aztán a napenergia segítségével melegít fel. A tiszta vízgőz ezután lecsapódik egy kupolán, és egy gyűjtőtasakba folyik.
A tiszta ivóvízhez csak korlátozott hozzáféréssel rendelkező közösségek számára ez egy olcsó és praktikus vízforrás lehet – jegyzi meg a BGR. Szemben sok víztisztítóval, ez nem drága fémeket használ, hanem régi gumiabroncsokat: ezek nyelik el a napfényt. Mindössze egy titán-karbiddal van elegyítve az anyag.
Az már csak a hab a tortán, hogy kis mennyiségben elektromos energiát is elő tud állítani a rendszer, köszönhetően a hőelektromos hatásnak. Tényleg nem egész falvakat ellátó léptékekről van szó, leginkább csak arra elég, hogy működtetni tudjon pár szenzort, ami mondjuk a vízminőséget monitorozza. Az egész eszközt úgy tervezték, hogy a gyártása és a karbantartása is egyszerű legyen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.