Az amerikai kutatók egy apró, lenyelhető kapszula segítségével juttatnák be az mRNS által kódolt anyagokat a betegek szervezetébe.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem szakemberei szerint a jövőben egy egyszerű megoldással ki lehetne váltani az oltásokat, így azok is fel tudnák venni a szükséges oltóanyagot, akik félnek a tűtől és a szúrástól. A Matter folyóiratban megjelent tanulmányban egy apró, kapszulaszerű eszközről írnak, amit ha lenyel az ember, a gyomor nyálkahártyáján keresztül juttatja be a szervezetbe a szükséges mRNS-t.
Alex Abramson, a tanulmány társszerzője szerint mindez jó megoldás lehet gyomor-bél traktusban előforduló betegségek kezeléséhez – írja az IFLScience.
A Soma (self-orienting millimeter-scale applicator) nevű eszközt még 2019-ben mutatták be a szakemberek, mint az inzulin bevitelének egy lehetséges alternatíváját. A Nature Biotechnology című folyóiratban 2021-ben megjelent tanulmány szerint azonban az antitestek bevitelére is alkalmas lehet a metódus.
A tabletta képes önmagától a megfelelő irányba fordulni, hogy aztán egy milliméternél is kisebb tű segítségével juttassa be a szövetbe az anyagot. A szakemberek megjegyzik, hogy jelenleg a lenyelhető mRNS nem lehet alternatíva, mert gyorsabban lebomlik, minthogy kifejthetné hatását.
A kutatók sertéseken próbálták ki a Somát. Minden állatnak három kapszulát adtak, amelyek 50 mikrogramm mRNS-t tartalmaztak, amely a Cre nevű enzimet kódolta. Egy nappal később az orvosok a gyomorból és a májból vettek szöveteket. A három sertésből kettő gyomrában kimutatták az enzimet, ugyanakkor egyik májszövetben sem volt jelen.
Jól halad a Covid elleni orrspray fejlesztése, de egy másik jó híre is van a virológus Kemenesi Gábornak
A Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a víruskutató Kemenesi Gábor szerint az mRNS típusú oltóanyagok a jövőben Magyarországon is előállíthatók lesznek.
Mindezt sikerként könyvelték el a szakemberek, mert ezek szerint valóban sikerült a gyomor szövetébe bejuttatni az enzimet. Mint írják, sok immunsejt található a gyomor- és bélrendszerben, ezek stimulálása pedig ismert módja az immunválasz létrehozásának.
A jövőben azt vizsgálják majd a szakemberek, hogy a szerkezet csak a gyomorban indítja-e be az immunválaszt, vagy az egész szervezetben. Amennyiben utóbbi, az nagy könnyebbséget jelenthet akár az oltások kiváltásánál is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.