Hitelessé váltak a Meteorológiai Világszervezet korábbi mérései, így egyszerre két rekord is megdőlt: a leghosszabb kiterjedésű és a legtovább tartó villám rekordja.
Világrekordot jelentő, 768 kilométer hosszúságú villámot sikerült rögzítenie a Meteorológiai Világszervezetnek (World Meteorological Organization, WMO) Észak-Amerikában. A jelenséget még 2020. április 29-én rögzítették Texas és Louisiana között, de csak mostanra sikerült hitelesíteni azt. A CNN beszámolója szerint a korábbi rekorder 60 kilométerrel rövidebb volt.
Bár a hosszúsági rekord egyértelműen ezé a villámé lett, az élettartamát tekintve egy másik került ki győztesként. A WMO még 2018. október 31-én rögzítette a villámot Uruguay és Észak-Paraguay felett, amely nem kevesebb, mint 17,102 másodpercen át tartott. Ez 0,37 másodperccel hosszabb a korábbi rekordnál.
A tudósok korábban a Lightning Mapping Array nevű földi hálózattal mérték a villámokat, ám ez nem volt teljesen jó megoldás, ezért úgy döntöttek, hogy inkább műholdakat vetnek be a monitorozáshoz.
[Videón, ahogy villám csap a New York-i One World Trade Centerbe]
Érdekes adalék, hogy egy 2021 végén megjelent kutatási eredmény szerint a koronavírus-járvány miatt jóval kevesebbet villámlott az elmúlt évben, mint egyébként szokott.
A több száz kilométer kiterjedésű villámok egyébként nem ritkák, 2020 nyarán például egy 700 kilométeres villámot észleltek egy brazíliai viharban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.