Tech hvg.hu 2022. január. 27. 11:33

Egy kutatás szerint a pénz igenis boldogabbá teszi az embert

„A pénz nem boldogít” – tartja a mondás, ám úgy tűnik, ez a megállapítás nem egészen fedi a valóságot. Úgy is mondhatnánk: szöges ellentétben áll azzal.

Még 2018-ban készítettek egy tanulmányt az amerikai kutatók, amelyben megállapították, hogy bizonyos mennyiségű pénz képes boldogabbá tenni az embert. Ezt az összeget 60 ezer és 75 ezer amerikai dolláros éves fizetés közé lőtték be, ami nagyjából évi 19-24 millió forintot jelent jelenlegi árfolyamon. Aki ennél többet visz haza, az már nem feltétlenül boldogabb – írták akkor a Nature Human Behaviour című tudományos lapban.

Ezúttal a Proceedings of the National Academy of Sciences hasábjain jelent meg egy újabb, a témával foglalkozó kutatási eredmény. A publikációt jegyző Matthew A. Killingsworth pontosította a 2018-as felmérés módszertanát, hogy megnézze, így is helytállóak-e a korábbi megállapítások.

Az eredeti felmérés a Track Your Happiness nevű alkalmazásra támaszkodott, amelyben a jövedelemadatokat és a boldogság mértékét regisztrálták a felhasználók. A résztvevőket arra kérték, értékeljék, mennyire voltak boldogok a korábbi időszakban, ám Killingsworth szerint ez nem túl szerencsés. Már csak azért sem, mert megkövetelte, hogy pontosan emlékezzenek vissza arra, mikor hogyan érezték magukat. Emiatt az is előfordulhatott, hogy a pénznek semmi köze nem volt a boldogsághoz.

Az új kutatás során – írja az IFLScience – a szakember kiküszöbölte ezt a fajta torzítást. Bár ugyanazt az appot használta, az alkalmazás egész nap kérdezgette az embereket, hogy aktuálisan hogyan érzik magukat. Összesen 33 391 amerikai dolgozó vett részt a felmérésben, akik 1 725 994 alkalommal válaszoltak a nekik feltett kérdésre.

A kutatásból kiderült: a jövedelem és a boldogságérzet közötti kapcsolat egyenesen arányos egymással, legyen szó akár a pillanatnyi boldogságról, vagy az élettel való elégedettségről.

Matthew A. Killingsworth / PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)

A szakember szerint ennek oka az lehet, hogy az emberek szívesen költenek pénzt az élvezeteik növelésére és a szenvedésük csökkentésére. Márpedig az, hogy mennyit lehet ilyesmire költeni, nagyban függ attól, hogy mennyit keres az illető.

A publikáció szerint a korábbi tanulmánnyal ellentétben nem volt olyan jövedelemküszöb, ami felett az emberek jóllét-érzése már csökkenne vagy stagnálna. Killingsworth szerint ha van is ilyen, akkor az jóval magasabb összeget jelenthet, mint eddig gondolták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés