Tech hvg.hu 2022. január. 20. 18:03

Sikerült a világrekord, egyedül repülte körbe a Földet egy 19 éves lány

Zara Rutherford öt hónap leforgása alatt 51 ezer kilométert repült, és bár örül a sikernek, volt, hogy az életét féltette.

A belga-brit Zara Rutherford most már hivatalosan a világ legfiatalabb női pilótája, aki egyedül repülte körbe a világot. A 19 éves lány még augusztus 18-án szállt fel az ultrakönnyű, Shark típusú repülőgépével, majd öt hónapon át, öt kontinenst érintve utazott, hogy végül célba érjen.

A Reuters beszámolója szerit Rutherford a belga Kortrijk-Wevelgem repülőtéren landolt. Az elmúlt hónapokban összesen 51 ezer kilométert tett meg, és 52 országot érintett. A landolás után úgy nyilatkozott, még mindig nem hiszi el, hogy sikerült megtennie az utat, abban viszont biztos, hogy ezt nem fogja még egyszer megismételni.

AFP

"Voltak csodálatos pillanatok, de olyan helyzetek is, amikor féltettem az életemet" – mondta a 19 éves pilóta. Rutherford számára a legszebb kilátást New York, valamint egy működő izlandi vulkán felett elrepülve látta.

AFP

Észak- és Dél-Amerika után egy hónapra Alaszkában ragadt, mert gond volt az idjárással, és a vízuma is késett. Később Oroszország keleti felében is kénytelen volt kényszerpihenőt tartani.

AFP

Hogy valóban ő legyen a világ legfiatalabb pilótanője, aki körberepülte a Földet, Rutherford két olyan pontot választott ki leszállási helyként, amelyek a bolygó ellentétes részén találhatók: az indonéz Jambit és a kolumbiai Tumacót.

A repülésével Shaesta Waistől vette el a "legfiatalabb" címet, ő ugyanis 30 éves volt, amikor körberepülte a Földet. Férfiként az amerikai Mason Andrews őrzi a legfiatalabbnak járó címet: ő 2018-ban csupán 18 éves volt, amikor megette az utat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.