A flurona nem a koronavírus és az influenza egyesülése Kiss Zoltán szerint, egész mást jelent: azt, hogy a két betegség egy időben, de külön jelenik meg a szervezetben.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) virológusa szerint, ha meg is fertőződünk az influenzavírussal vagy a koronavírussal, az oltások nagyban csökkentik a súlyosabb tüneteket. Kis Zoltán virológus az M1 kedd reggeli műsorában azt mondta: az NNK referencialaborjában is találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó – mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus – is kimutatható volt.
Az NNK szakemberét azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Izraelben egy állapotos nőben egyszerre mutatták ki a koronavírus és az influenza vírusát, az új tünetegyüttest pedig fluronának nevezték el.
Magyarországon is megjelent a koronavírus és az influenza hibrid fertőzése
A Neumann Labs két esetben is azonosította a koronavírus és az influenza kettős fertőzését, a „fluronát" Magyarországon.
Kis Zoltán azt mondta: egy amerikai tanulmány félmillió koronavírusos beteget vizsgált, és megállapította, hogy három százalékuknak a mintájában a koronavírus mellett megtalálható volt az influenzavírus is.
Szerinte ez nem azt jelenti, hogy az influenzavírus és a koronavírus „összeállt”, és kicserélték a genetikai anyagukat, hanem azt, hogy egy időben, de külön jelennek meg a szervezetben.
Arra a kérdésre, hogy ez okozhat-e súlyos megbetegedést, azt válaszolta, mindkettő tud önmagában súlyos megbetegedést okozni, de főleg az oltatlanoknál. Az amerikai tanulmányra hivatkozva azt mondta, azok között, akik bekerültek a kórházba, és kettős fertőzésük volt, nagyobb eséllyel fordultak elő légzési problémák, mint aki az influenza vagy a koronavírus ellen be volt oltva. Azt mondta:
mindkét vírus a tüdőt támadja meg.
Arra, hogy ha a két vírus hasonló tüneteket okoz, hogyan lehet megkülönböztetni őket, azt válaszolta, ez sok esetben nem lehetséges, ezért fontos, hogy akinél felmerül a gyanú, az teszteltesse magát. Mint mondta, akinek súlyosabb influenzafertőzése van, arra jellemzőbb a nagyon súlyos levertség, a magas láz, ami a koronavírusra annyira nem jellemző. A legtöbb eset azonban nem ilyen, azoknál marad a mikrobiológiai teszt – fogalmazott.
A szakértőt kérdezték arról is, miért veszélyes, ha nem ismerik fel az egyik fertőzést. Erre Kis Zoltán azt mondta, az veszélyes, ha az influenzát felismerik, de a koronavírust nem, mert akkor a beteg nem kerül karanténba, és továbbadhatja azt. Megjegyezte: az NNK laboratóriumában az influenzagyanú miatt bekerülő mintákat automatikusan megnézik koronavírusra is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.