Tech hvg.hu 2021. december. 21. 11:03

Gyanús, hogy Oroszország hergeli a kelet-európai oltásellenes mozgalmakat

A Pfizer és a Moderna vakcináját is előszeretettel támadják orosz felületek, hogy elbizonytalanítsák a lakosság még oltatlan részét. A kampány több szakértő szerint rendkívül eredményes.

Az orosz államhoz köthető internetes felületeken gyakorta látni olyan írásokat, amik a nyugati koronavírus elleni oltásokat igyekeznek besározni – írta meg az The Independent. A portál szerint a jelenség hosszabb ideje tart, az oroszok pedig kampányt is indítottak, hogy elbizonytalanítsák a még be nem oltott lakosságot. Ehhez különféle nyelveken, köztük magyarul írt konteókat is terjesztenek.

A brit napilap szerint ez a tevékenység alaposan hozzájárul a kelet-európai oltásellenes mozgalmak erősödéséhez, és vele a járványveszély fenntartásához. Azzal ugyanis, hogy a lakosság hezitál, nem oltatja be magát, fokozódik az egészségügyre nehezedő nyomás, miközben az egyén önmagát is veszélybe sodorja. Hiszen nincs védelme a vírus és variánsaival szemben.

A cikkben kiemelik, hogy az oltásellenes hangok Oroszországon belül is erősek, melyek célja, hogy az orosz nép ne higgye el a Pfizer vagy a Moderna által gyártott termékekről készült tudományos eredményeket. Ezzel szemben az oroszok által gyártott Szputnyikot mindig pozitív színben tüntetik fel, hogy az oltatlanok inkább azt kérjék, nem pedig a fejlettebb technológia alapján készült nyugati vakcinákat.

Az The Independent szerint a közösségi oldalakon is terjedő dezinformációs kampány sikerét jól mutatja, hogy egy felmérés szerint az orosz lakosság 45 százaléka egyáltalán nem akarja beoltatni magát. Sem a nyugati, sem az orosz készítménnyel. A cél ugyanakkor nem igazán az oltásellenesség felszítása, hanem más országok destabilizációja – mondta Ivan Vassileyev egykori bolgár nagykövet.

A cikkben megemlítik egy román újságíró esetét is, aki a vakcinákkal kapcsolatos „nyomozását” szerette volna publikálni, ám egyetlen oldal sem fogadta be azt. A Kremlhöz köthető hírgyűjtő viszont lehozta, mindenféle hezitálás nélkül. Többek szerint ez az eset is a bizonytalanságkeltést szolgálja, a jelenség ma már pedig Kína felől is egyre erősebb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés