Tech hvg.hu 2021. december. 17. 10:03

Rájöttek, hogyan leplezhetik le a Facebook vagy a Twitter robotjait

Szinte megkülönböztethetetlenek a hús-vér emberektől a közösségi média robotjai (botok), azonban amerikai kutatóknak sikerült megtalálniuk árulkodó jellemzőiket.

Potenciálisan veszélyes félretájékoztatáshoz vezethetnek a közösségi botok, azaz az olyan automatizált közösségimédia-fiókok, amelyek valódi embereknek tűnnek, így gyanútlan felhasználók lépnek interakciókba velük. Mindez különösen veszélyes manapság, a Covid-járvány idején, amikor sokan kizárólag a netről tájékozódnak, így akár egészségügyi kockázatai is lehetnek a fals információknak. Ráadásul ezek a botok már igen fejlettek, olyan jól álcázzák magukat, hogy szinte lehetetlen megkülönböztetni őket az igazi emberektől.

A Pennsylvaniai Egyetem és a Stony Brook Egyetem (New York) kutatói mesterséges intelligenciát és természetes nyelvi feldolgozási technikákat bevetve próbálták leleplezni az ilyesfajta botokat. Azt vizsgálták, mennyire jól utánozzák az emberi tulajdonságokat, beleértve az életkort, a nemet és az érzelmek széles skáláját.

How to tell if

A szakemberek megfigyelték, hogyan viselkednek a botok a közösségimédia-platformokon, miként lépnek kapcsolatba a valódi fiókokkal. Több mint hárommillió tweetet tekintettek át, amelyek háromezer bot-fióktól és ugyanennyi valódi felhasználó fióktól indultak. A tweetek alapján a kutatók 17 jellemzőt kötöttek minden fiókhoz: életkort, nemet, az öt nagy személyiségjegyet (nyitottság a tapasztalatokra, lelkiismeretesség, barátságosság, extraverzió, neuroticizmus), nyolc érzelmet (pl.öröm, bánat, harag), valamint pozitív, negatív érzelmet.

Kiderült, hogy bár a botok egyenként embereknek tűnnek, összességében azonban egymás másolatai. Túlnyomórészt olyanok, mintha a 20-as éveik végén járó, elsősorban pozitív személyiségek lennének.

Az emberi (kék) és bot (piros) fiókok megoszlása ​​az életkor, a személyiség és az érzelmek szerint
Pennsylvaniai Egyetem

A kutatók egy érdekes hasonlattal próbálták megértetni mindezt. Képzeljük el, hogy kémeket próbálunk megtalálni a tömegben. Ezek egyenként nagyon hitelesnek tűnnek, nem keltenek gyanút, azonban ha kicsinyítve a teljes tömegre nézünk, feltűnnek, mert annyira egyforma az álcázásuk.

A mostani észrevételek új eszközöket adhatnak a kutatók és biztonsági elemzők kezébe, hogy könnyebben leleplezzék e közösségi botokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?