2017 és 2021 áprilisa között mintegy 20 millió dollár vándorolt annak a két csalónak a zsebébe, akik elhitették a YouTube-bal, hogy ők valójában több mint 50 ezer dal szerzői jogainak tulajdonosai.
Négy év leforgása alatt mintegy 20 millió dollárral rövidítette meg a YouTube-ot két férfi, akit most bíróság elé állítanak az Egyesült Államokban – írta meg a Gizmodo. Bár az ügyészek nem nevezték nevén a céget, csupán a Y.T. rövidítéssel említették meg a károsultat, a keresetből egyértelműen az olvasható ki, hogy a Google videós platformjáról van szó. A cég ugyanakkor nem válaszolt a lap megkeresésére, hogy valóban a YouTube-ról van-e szó.
A beszámoló szerint Webster Batista (Yenddi) és Jose Teran (Chanel) egy átverős trükk segítségével több mint 50 ezer dal szerzői jogdíját követelték különböző cégeken keresztül, amelyek első ránézésre lemezkiadó vállalatoknak tűntek.
A lap szerint a dolog pikantériája, hogy a két csaló a legtöbb esetben egyszerűen csak annyit mondott, hogy ők az adott dal jogtulajdonosai. Egész pontosan a keresetben csak A.R.-ként említett vállalatnak, amely a Y.T. szerzői jogi kifizetéseit kezeli, hogy a MediaMuv nevű cégük birtokolja több mint 50 ezer dal szerzői jogait.
Ezután szerződést kötöttek A.R.-rel, ami megjelölte a dalokat, hogy azok hozzájuk tartoznak, majd 2017-től 2021 áprilisáig az abból származó bevételeket ők kapták meg.
A Viernes Sin Tu Amor című dal után például 24 ezer dollárt, vagyis nagyjából 7,7 millió forintot kaptak, a La Quise Tanto 30 ezer dollárt (6,4 millió forint) fialt nekik, míg a Me Llamas több mint 100 ezer dollárt, vagyis több mint 32 millió foritnot hozott a konyhára.
A vádirat szerint a pénzt az Elegre Records, a Musika Ink és a MuveMusic nevű kamu cégek kapták meg, amelyeken keresztül aztán egy 550 ezer dolláros (kb. 177 millió forintos) házat, egy 130 ezer dollár (kb. 42 millió forint) értékű Teslát, valamint 20 millió forintnyi ékszert is vásároltak.
Az üzelmek először 2018-ban szúrtak szemet egy valódi jogtulajdonosnak, aki bejelentést tett a csalás miatt. Ennek fényében viszont duplán furcsa, hogy a pénzt 2021-ig a csalók kapták meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.