Tech hvg.hu 2021. november. 29. 18:46

Joe Biden elmondta, szerinte mi a legjobb védekezési mód az omikron ellen

Az Egyesült Államokban egyelőre nem mutatták ki ennek a variánsnak a jelenlétét.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Magyar idő szerint hétfő este Joe Biden is megszólalt a koronavírus újfajta variánsával, az omikronnal kapcsolatban. Az Egyesült Államok elnöke szerint az omikron elleni legjobb védelmet a teljes átoltottság, valamint az emlékeztető védőoltás felvétele jelenti.

Az eredetileg B.1.1.529 néven emlegetett új koronavírus-variáns, az omikron Afrika déli részén jelent meg elsőként. Az eredeti vírus összesen 32 ponton mutálódott a vírus azon részén, ahol a sejtekhez kapcsolódik. Mindez azért probléma, mert a meglévő oltóanyagok épp a vírus ezen része ellen kódolják védelemre a szervezetet, így előfordulhat, hogy a meglévő vakcinák nem, vagy csak részben védenek hatékonyan ellene.

Kemenesi az omikronról: Ne féljünk, a tudomány teszi a dolgát

A virológus szerint azért is aggasztó a Dél-Afrikából származó variáns, mert „kiugróan sok mutáció jelent meg a tüskefehérjén".

Bár az Európai Unió és Nagy-Britannia is gyorsan bejelentette, hogy nem enged be a térséből érkező repülőgépeket, a vírus mégis bejutott az Európai Unióba, és több országban is megjelent, az Egyesült Államokban egyelőre nem mutatták ki a jelenlétét.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint az omikron világszerte nagyon magas kockázatot jelent, a BioNTech pedig közölte, nagyjából két hétbe telik, mire kiderül, mennyire hatékony ellene a Pfizer-vakcina. Nem sokkal később a Moderna is jelezte, jövő év elején lehet omikronvakcina, ha szükséges.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.