A JAMA orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány az első olyan, ami számszerűsíti az anosmia, vagyis a szaglásvesztés jelenségének amerikai érintettjeit.
A koronavírus pandémiává válása után derült csak ki, hogy a kór egyik jellegzetes mellékhatása a szaglásvesztés. Ezt a jelenséget anosmiának nevezik, és bár sokan a Covidhoz kötődő tünetként azonosítják, nem kizárólag az okozhatja. Tömegessé viszont a koronavírus elterjedése után vált.
Egy, a JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery orvosi szakfolyóiratban mostanában megjelent tanulmány arra tett kísérletet, hogy felmérje: hány olyan beteg van az Egyesült Államokban, akik tartósan, legalább hat hónapig küzdöttek ezzel. Elég beszédes eredmény jött: a kutatók számvetése szerint
legalább 700 ezer, de akár 1,6 millió ilyen amerikairól is beszélhetünk.
A korábbi tanulmányok eltérő adatot mutattak arra vonatkozóan, mekkora eséllyel okozhat szaglásvesztést a koronavírus. A Gizmodo idéz is egy-két ilyet, melyek szerint 30, illetve 80 százalékos arányokról lehet beszélni. Abban viszont megegyeznek a kutatások, hogy a jelenség a legtöbb esetben csupán pár hétig maradt fenn.
Ezzel szemben egyes embereket – és ilyen a fent említett, több százezer amerikai állampolgár is – a szaglásvesztés legalább fél évig kínzott. Az orvosok úgy tartják, hogy esetükben valószínűleg a szaglóideg károsodása állhat a háttérben.
A hosszú távú szaglászavar azért is veszélyes, mert a betegek csupán 20 százaléka számíthat arra, hogy fél év eltelte után meggyógyul. Öt százalékuk pedig végleg elveszíti a szaglás képességét – mondta Jay Piccirillo, a St. Louis-i Washington Egyetem fül-orr-gégésze, a tanulmány szerzője.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.