A valaha készült legjobb felbontású és legélesebb baktériumfotó segíthet feltárni az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók legtámadhatóbb pontjait.
Az Eschecichia Coli, azaz a Gram-negatív baktériumok kategóriájába tartozó E-Coli baktérium többnyire ártalmatlan, megtalálható például az ember gyomor- és bélrendszerében, és segíti az emésztést. Egyes törzsei azonban súlyos megbetegedéseket okozhatnak, emellett egyre ellenállóbbakká váltak az antibiotikumokkal szemben. Amerikai és brit kutatóknak azonban sikerült megtalálniuk ezen apró élőlények vélhetően legtámadhatóbb pontjait.
Ezek a baktériumok igen parányiak, és a hagyományos mikroszkópok is csak pálcikacsomókként látják őket. Nem is tudják megmutatni a baktériumok felépítését, feltérképezni külső membránjuk szerkezetét. Holott éppen ez utóbbi lehet a kulcs annak megértésében, hogyan tud ellenállni a kórokozó az antibiotikumoknak.
Ezért is fordultak a kutatók egy különleges nagyítási megoldáshoz, az úgynevezett atomerő mikroszkópiához (AFM, atomic force microscopy). Ezzel a pásztázószondás technikával – magyarázza a Cnet – nanométernyi objektumok tanulmányozhatók: a készülék néhány nanométer széles szondát futtat végig egy felületen, és érzékeli az eltéréseket (hasonlóan ahhoz, mint ahogy egy vak ember olvassa a Braille-írást).
Amikor egy élő E.Coli baktérium felszínét vizsgálták ezzel az elképesztő nagy felbontással (az emberi hajszál vastagságának tizezred részével), kiderült, hogy ez a védőburok nem egységes, hanem egy sűrű fehérjehálózatból áll, amelyeket foltok tarkítanak, ahol nincsenek fehérjék. Ehelyett ezek a tapaszok cukros molekulákkal, úgynevezett glikolipidekkel vannak dúsítva, amelyek segítik a külső membrán feszességét, de bizonyos körülmények között veszélyeztethetik a baktériumot. Ebből pedig arra következtettek, hogy a membránburoknak is lehetnek erősebb és gyengébb részei, ez utóbbiakat vehetnék célba az antibiotikumok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.