Hat évvel az eredeti Raspberry Pi Zero megjelenése után debütál a Zero W 2. A miniszámítógép mindössze 15 dollárért hoz óriási teljesítménybeli előrelépést elődjéhez képest.
A szuperolcsó és szuper-hackelhető Raspberry Pi Zero 2015-ös piacra dobása után gyorsan a Raspberry Pi egyik legkelendőbb terméke lett, köszönhetően sokoldalúságának és megfizethető árának (a bevezetéskor mindössze 5 dollárba került).
A Raspberry Pi társalapítójának, Eben Uptonnak is ez a modell a kedvence. „Az általunk piacra dobott termékek közül továbbra is a Zeróra vagyok a legbüszkébb: ez a modell a legtökéletesebben testesíti meg küldetésünket, azaz hogy az embereknek hozzáférést biztosítsunk az eszközökhöz, és megszüntessük az esetleges költségakadályokat” – írja egy blogbejegyzésben. Azt is elárulja, hogy közel négymillió darabot adtak el a Zeróból, és annak 10 dolláros – azaz 3200 forintnál is olcsóbb –, vezeték nélküli kapcsolatra is képes nagytestvéréből, a Zero W-ből, és az intelligens hangszóróktól a kórházi lélegeztetőgépekig nagyon sok helyre eljutottak. Azonban nem találták meg a módját annak, hogy nagyobb teljesítményt adjanak a Zero formába, legalábbis eddig.
Most viszont bejelentették a legújabb kártyaszámítógépet, a Pi Zero 2 W-t, amely a gyártó állítása szerint ötször nagyobb teljesítményt nyújt többszálas munkaterhelés esetén, mint a 2015-ös Raspberry Pi Zero, és emellett 40 százalékos teljesítménynövekedést biztosít az egyszálas végrehajtásban is.
A 65 mm x 30 mm-es alaplapon négymagos, 64 bites, 1 GHz-es Arm Cortex-A53 CPU kapott helyet. Középpontjában a Raspberry Pi RP3A0 rendszercsomag (SiP) áll, amely a Broadcom BCM2710A1 lapkát (ugyanazt, mint az induló Raspberry Pi 3-ban) integrálja 512 MB-nyi LPDDR2 SDRAM-mal.
Hasonlóan közvetlen elődjéhez, a 2018-as Raspberry Pi Zero W-hez, amely vezeték nélküli kapcsolatot is kínál, a Pi Zero 2-nek is van vezeték nélküli kapcsolata: 2,4 GHz-es 801.11b/g/n vezeték nélküli LAN és Bluetooth 4.2. A kártya a Bluetooth Low Energy (BLE) kapcsolatot is támogatja.
A Raspberry Pi Zero 2 W először az Egyesült Királyságban, az Európai Unióban, az Egyesült Államokban, Kanadában és Hongkongban jelenik meg. Más országok is követik majd, amint a Raspberry Pi megkapja a megfelelő tanúsítványokat. Azonban leendő vásárlóknak szem előtt kell tartaniuk, hogy jelenleg a globális félvezetőhiány kellős közepén vagyunk, ami szinte mindenkit megterhel, aki hardvert gyárt. Éppen ezért a Raspberry Pi is megpróbált megfelelő elvárásokat támasztani a rendelkezésre állás tekintetében, mondván, hogy 2021 hátralévő részében körülbelül 200 ezer darab, 2022 első felében pedig további 250 ezer darab kiszállítását tervezi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.