Tech hvg.hu 2021. október. 25. 15:03

Egyre több érv szól amellett, hogy a vakcinákat keverni kell, mert azzal még jobb védelem szerezhető

Az oltások kombinálása a legutolsó kutatások szerint nem csak biztonságos, de rendkívül hatékony is. Általa adott esetben még a delta variáns elleni védelem is fokozható.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Afelől eddig sem volt kétség, hogy a koronavírus elleni oltások keverése jó megoldásnak tűnik a jelenlegi helyzetben, de kutatók most először tudták bizonyítani, hogy a készítmények ilyen módú használata fokozhatja a delta vírusmutáció elleni védelmet. Minderről a Nature tudományos folyóirat hasábjain számoltak be a szakértők, hangsúlyozva, hogy

az esetleges mellékhatások a vakcina keverése ellenére sem súlyosbodnak.

A vakcinák keverésének első gondolata idén márciusban vetődött fel. Ebben az időszakban több országban részben vagy teljesen leállt az AstraZeneca oltásának használata a nagyon ritkán kialakult, de súlyos mellékhatások miatt. A jelenség után többeket egy másik készítménnyel oltottak be másodjára. Martina Sester immunológus, a homburgi Saar-vidéki Egyetem szakembere, illetve csoportja nem sokkal ezután bebizonyította, hogy a kombinált oltások biztonságosak és erős immunválaszt eredményeznek. Most pedig három másik kutatócsoport szolgáltatott hasonló eredményeket.

A kutatások során különböző populációkat vizsgáltak eltérő időpontokban, többek között a jobban fertőzőnek tartott delta variáns felbukkanása idején is. A szakértők pedig mindhárom esetben arra jutottak, hogy a heterológ eljárás (vagyis az eltérő készítmények alkalmazása)

magas fokú védelmet nyújt.

Svédország: ez több mint jó

Az egyik vizsgálat Svédországban zajlott, ahol az egészségügyi hatóságok szigorúan korlátozták az Oxford–AstraZeneca gyártotta vakcina használatát. Ennek eredményeként több mint 100 ezer svéd lakos kapott egy adag AstraZeneca-oltást, majd egy mRNS-alapút. Vagy olyat, amit a Moderna gyárt, vagy pedig olyat, amit a Pfizer–BioNTechnél készítenek.

MTI / Rosta Tibor

Peter Nordström, a svédországi Umeå Egyetem epidemiológusa és kutatótársai ezt követően tekintették át az ország egészségügyi adatbázisát. Az ott szereplő adatok alapján pedig megállapították, hogy az oltatlanokhoz képest a vegyesen oltottaknál 68 százalékkal kisebb volt a tüneteket okozó fertőzés kialakulásának valószínűsége. Ez az arány a két adag AstraZenecával oltottaknál – ehhez 430 ezer embert vettek alapul – kevesebbet, 50 százalékot mutatott.

Ezek és más számadatok egyértelművé teszik, hogy a heterológ oltási séma hatékonyabb, mint a két adag AstraZeneca”

– mondta Nordström.

A következtetés egybecseng egy Dániában végzett kutatás eredményével. Itt a svédországihoz hasonló egészségügyi és oltási nyilvántartás működik, így bőven akadt adat, amit áttekinthettek a szakértők. (Dánia egyébként áprilisban leállította az AstraZeneca használatát.) Mie Agermose Gram epidemiológus, a koppenhágai Állami Szérumintézet munkatársa és csoportja ezek alapján arra jutottak, hogy az AstraZeneca egy adagja, majd a Pfizer–BioNTech szintén egy adagja 88 százalékos hatékonysággal előzi meg a koronavírus-fertőzést. A kutatók szerint ez az eredmény ahhoz hasonló, amit a Pfizer két adagjával lehet elérni.

Jobb, mint a két Pfizer?

Egy másik tanulmány pedig azt állapította meg, hogy a heterológ kezelés még jobb is lehet, mintha valakit két mRNS-vakcinával oltanának be. Ehhez Thierry Walzer immunológus, az Inserm és a franciaországi Lyoni Egyetem munkatársa, illetve szerzőtársai 2 512 olyan egészségügyi dolgozó adatát elemezték, akik az AstraZeneca- és a Pfizer-vakcinák kombinációját kapták. Majd pedig több mint 10 ezer olyanét, akik csak az utóbbiból kaptak kettőt. A csoport azt találta, hogy a fertőzési arány a kombinált csoportban

feleakkora volt, mint a két adag Pfizert kapott csoportban.

Nordström hangsúlyozta ugyanakkor, hogy még mindig vannak kérdések, például az, hogy a kombinált vakcinák később is ugyanolyan hatásosak maradnak-e. A csoport egyelőre nem publikált adatai szerint a vegyes vakcinák által nyújtott védelem tartóssága az mRNS-vakcinákéval lehet azonos. Az adatok pedig arra is rámutatnak, hogy a magasabb kockázatú egyéneknek nagyon is előnyös lenne egy újabb adag felvétele.

AFP / FABIAN SOMMER

Martina Sester az eddig napvilágra került információk alapján úgy látja, annak a ténynek, hogy a vakcinák keverése rendkívül hatékonynak tűnik, globális következményei lesznek. Szerinte arra is van már bizonyíték, hogy az immunszupprimált egyének erős immunválaszt adnak a kevert adagok esetén, így lehetséges, hogy a kúra jobb védelmet adhat a szervátültetésen átesetteknek és más, legyengült immunrendszerrel rendelkező személyeknek is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés