Az 1960-as években az amerikai kormány szerette volna megmutatni, hogy az atombombának van békés felhasználási módja is.
Nehéz a nukleáris fegyverekre úgy tekinteni, mint valami áldásra, tekintettel arra, hogy már kezdetektől fogva tömegpusztító fegyverként tartották őket számon. Az Egyesült Államok azonban úgy gondolta, változtat egy kicsit az atomfegyverek megítélésén.
Az IFLScience írja, az USA célja az volt, hogy megmutassa, az atombombákat békés célokra is fel lehet használni, ezzel pedig olyan világnézetet teremtsen, ami kedvez a fegyverek fejlesztésének és tesztelésének. Ennek érdekében hozták létre az Operation Plowshare nevű akciótervet, amelynek volt egy nem annyira elhanyagolható részlete:
lebombázták volna Alaszkát.
A Project Chariot névre keresztelt elképzelés lényege az volt, hogy egy kikötőt hozzanak létre Alaszka Cape Thompson nevű régiójában. A lap szerint ennek érdekében Teller Ede 1958-ban azt javasolta, hogy egy 2,4 megatonnás bombával „ássanak” meg egy jókora öblöt.
Szerencsére az elképzelés mégsem valósult meg. Az amerikai kormány ugyanakkor éveken át nem szólt a tervről a helyieknek, holott a halászvizek szennyeződése vagy a nukleáris csapadék jelentős mértékben érintette volna őket. A lakosság végül 1960-ban szerzett tudomást a dologról, és érthető módon nem örült a tervnek. Emiatt, valamint amiatt, hogy egyre több tudós állt a tervvel szemben, az amerikai kormány jegelte a tervet.
A lap szerint ugyanakkor ezt nem azt jelenti, hogy törölték volna a projektet, csupán azt, hogy felfüggesztik annak végrehajtását.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.