A Hubble űrteleszkóp 1999 és 2015 között gyűjtött adatokat a Jupiter Europa nevű holdjáról, ezek alapján meglepő felfedezésre jutottak a tudósok.
A Jupiter holdjait már eddig is nagy izgalommal kutatták a tudósok. A bolygó Ió nevű kísérője például a vulkanikus tevékenysége miatt izgalmas, a Ganymedes légkörében pedig vízgőzt találtak a szakemberek. Ezúttal az Europa nevű holdjáról érkezett egy újabb információ.
A Hubble űrteleszkóp megfigyelései szerint az égitest légkörében vékony rétegben ugyan, de szintén tartósan jelen van a vízgőz. A szakemberek szerint ugyanakkor meglepő módon ez a holdnak csak a keringési iránnyal ellentétes oldalán figyelhető meg.
A Voyager korábbi felfedezése szerint az Europa jeges felszíne alatt egy mély óceán húzódik meg. A felfedezést csak még izgalmasabbá tette, amikor kiderült, hogy ezt a jégpáncélt időnként egy 100 kilométer magasra feltörő gejzír szakítja át. Ennek egy része visszahullik a felszínre, egy része viszont vízgőzzé alakulva a légkörben marad.
Találtak egy titokzatos hideg helyet a Jupiter egyik holdján
Amerikai csillagászok elkészítették az első globális hőtérképet a Jupiter Europa (Európé) nevű holdjáról, az ALMA rádiótávcső-rendszer által készített felvételsorozat segítségével.
Az IFLScience beszámolója szerint a tudósok korábban többször is megfigyelték már az Europát, de 17 megfigyelésből csupán egyszer találtak vízgőzt rajta. Ebből arra következtettek, hogy a kitörés után a jelenléte csak rövid életű lehet. Ehhez képest viszont a Hubble által gyűjtött adatok alapján most azt találták, hogy a gőz mindig jelen van a légkörben az égitest egyik oldalán.
Az Europa – akár a Hold – kötött keringésű, vagyis az égitestnek mindig ugyanaz az oldala látszódik a Jupiter felé. A Hubble 1999 és 2015 között rögzített adatai alapján azt találták, hogy a vízgőz mindig a Jupitertől távoli oldalán van jelen.
A szakemberek korábban a Ganymedes légkörében is hasonló módon fedezték fel a vízgőzt, mint most az Europáéban. A most a Geophysical Research Letterben megjelent tanulmány szerzője, Lorenz Roth szerint ugyanakkor a stabil víz jelenléte az Europán meglepőbb, mert ott alacsonyabb a hőmérséklet, mint a Jupiter másik holdján.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.