Egy új fejlesztésnek köszönhetően egy virtuálisvalóság-eszköz segítségével 50 millió galaxis mellett utazhatnak el a hobbicsillagászok.
Virtuális űrutazást tesz lehetővé a lausanne-i Svájci Műszaki Egyetem asztrofizikusai és informatikusai által kifejlesztett új szoftver. A Virup (Virtual Universe Project) segítségével a hobbicsillagászok térben és időben utazhatnak a naprendszerből a látható univerzum külső határáig, a 4500 eddig felfedezett exobolygó és 50 millió galaxis mellett.
"Az asztrofizikai adatok vizualizálása sokkal megfoghatóbb, mint a grafikák és a számok. Segítségükkel képet kaphatunk ezekről az összetett jelenségekről" – mondta Yves Revaz asztrofizikus.
A megtapasztalható virtuális valóság (VR), amelyet Revaz Florian Cabot informatikussal közösen fejlesztett, másodpercenként 90 képből áll össze. Ennek alapját nyolc adatbankból származó több terabájt adat adja, amelyeket csillagászok és asztrofizikusok a Földön és a világűrben gyűjtöttek.
A Virup a jövőbe is lát: szimuláció segítségével bemutatja, hogyan nézhet ki a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis jövőbeli összeütközése.
Neki fog ütközni a galaxisunknak egy másik, ez elkerülhetetlen
A digitalizációt elutasító kisvállalkozások nagy része vélhetően unja, hogy az üzleti cikkek évek óta rá akarják beszélni arra, hogy megtegye, amihez semmi kedve, és forgassa fel a mindennapjait. Pedig még 2021-ben sem kell páros lábbal berúgni az ajtót - cikkünkben megvizsgáljuk, mi az, amit ma már kötelező meglépni a vállalkozás érdekében, mi az, ami elvárás helyett előny, és mi az, ami hab lehet a digitális tortán.
Jelenleg a tudósok azon dolgoznak, hogy még több égitestet, például aszteroidákat, csillagködöket és pulzárokat is bevonjanak a háromdimenziós alkalmazásba.
A virtuális űrbéli sétához VR-eszközök mellett szükség van egy számítógépre, melyen a program futhat és elegendő tárhelyre az asztrofizikai és kozmológiai adatokhoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.