Szövettakaróval védték nyáron a svédországi Helags gleccser egyes részeit a globális felmelegedéstől. Ezzel legalább 3,5 méternyi vastag jég elolvadását akadályozták meg.
A globális felmelegedés hatására világszerte zsugorodnak a gleccserek. Svédország legmagasabb hegyén, a Kebnekaisén lévő gleccser például csak az elmúlt évben két métert veszített emiatt magasságából.
A Helags gleccser az északi-sarkkörtől délre lévő legmagasabb hegy Svédországban. Szövettakarót először alkalmaztak ilyen módon Skandináviában. „A gleccser egy kis részét gyapjúból és kukoricakeményítőből készült takaróval fedtük le, csak hogy lássuk, a normálishoz képest kicsit csökkenthetjük-e ezzel a jég és a hó olvadását. A takaró végül 3,5-4 méternyi vastag jég olvadásától védte meg ezt a részt” – mondta Erik Huss glaciológus és kommunikációs tanácsadó, a projekt egyik kezdeményezője.
A cloth sheet used to shield part of the Helags glacier in northern Sweden over the summer saved at least 3.5 meters in height from melting, according to organizers of the private initiative, the first of its kind in Scandinavia https://t.co/eiwn8jQL9l pic.twitter.com/uAYABF2cEF
— Reuters (@Reuters) October 6, 2021
A gleccserek a klímaváltozás legjobb mérőeszközei. „Pontosan megmutatják, hogyan változik a klíma, és hogy mit tehetünk, hogy megvédjük a környezetet” – mondta Huss, aki reméli, hogy a tesztet meg tudják ismételni nagyobb területen is, mint a Helags 40 négyzetmétere, és bevonhatnak gleccserkutatókat is a tudományosabb megközelítés érdekében.
A szövet készítőjével is tárgyalnak arról, hogy próbáljanak vékonyabb és ezáltal könnyebb szövetet készíteni. Huss elmondása szerint ez a nagyobb terület lefedése szempontjából kulcsfontosságú, mivel a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében a biológiailag lebomló anyagot kézi erővel viszik fel a hegyre.
A projekt kitalálói remélik, fel tudják hívni a társadalom figyelmét azokra a veszélyekre, melyek a gleccserek eltűnésével fognak együtt járni.
A gleccserek olvadás elleni betakarását először próbálták ki északi országban, de tesztelték már más területeken, például az olaszországi Presenán.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.