Tech hvg.hu 2021. október. 01. 14:08

Megjöttek az eredmények, működik az eddigi leghatékonyabb, koronavírus elleni gyógyszer

Az amerikai kutatók közlése szerint a Magyarországon is tesztelt Molnupiravir hatékony a koronavírus gamma, delta és mű variánsa ellen is. Felére csökkenti a betegség komolyra fordulásának kockázatát.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Bár az elmúlt bő másfél évben leginkább arról hallhattunk, hogy miként fejlesztik és tesztelik a tudósok a koronavírus elleni védőoltást, időközben a már megfertőződött embereknél alkalmazható gyógyszereken is gőzerővel dolgoztak. Most az USA Today írt egy ígéretes eredményről: a Molnupiravir – amit Magyarországon is tesztelnek – az esetek felében képes volt megakadályozni a koronavírus által okozott megbetegedést, így a pácienseknek nem súlyosbodott az állapotuk.

A gyógyszert összesen 385 embernek adták be a szájon át bevehető készítményt, öt nappal azután, hogy diagnosztizálták náluk a koronavírus-fertőzést. További 377 önkéntes, akik szintén fertőzöttek voltak, placebót kaptak. A kísérletek minden résztvevőnél volt legalább egy olyan tényező, amely miatt a veszélyeztett csoportba lehetett őket sorolni: vagy 60 év felettiek voltak, vagy túlsúllyal, cukorbetegséggel, esetleg szívbetegséggel küzdöttek.

Az eddigi leghatékonyabb koronavírus elleni gyógyszert fejleszthették ki

A digitalizációt elutasító kisvállalkozások nagy része vélhetően unja, hogy az üzleti cikkek évek óta rá akarják beszélni arra, hogy megtegye, amihez semmi kedve, és forgassa fel a mindennapjait. Pedig még 2021-ben sem kell páros lábbal berúgni az ajtót - cikkünkben megvizsgáljuk, mi az, amit ma már kötelező meglépni a vállalkozás érdekében, mi az, ami elvárás helyett előny, és mi az, ami hab lehet a digitális tortán.

Az amerikai Emory Egyetem által kifejlesztett gyógyszert naponta 2x4 pirula formájában adták be öt napon keresztül. A kutatók kiemelték: a készítmény hatékonynak bizonyolt a koronavírus gamma, delta és mű variánsai ellen.

A vizsgálati eredmények szerint a gyógyszert kapó betegek 7,3 százaléka került kórházba az egy hónapon át tartó megfigyelések során, míg a kontrollcsoport esetében 14 százalékról beszélhetünk. Ez 53 embert jelent, akik közül nyolcan elhunytak.

Az amerikai kormány már 1,2 milliárd dollárt el is különített arra, hogy megvásároljon 1,7 millió adagot a készítményből, amennyiben az megkapja az amerikai gyógyszerhatóság engedélyét.

A tesztben egyébként Magyaroroszágon nyolc centrumban 55-en vehetnek részt, világszerte pedig 1332-en.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés