A Project Taara egy újfajta vezeték nélküli technológia, amit ott lehet hasznosítani, ahol más módon nem, vagy nehezen létesíthető hálózat. Az első próbák alapján elég jól működik.
A Google anyacége, az Alphabet januárban leállította egyik ígéretes projektjét, a Project Loont, ami különleges ballonok segítségével biztosított volna vezeték nélküli internetet a végpontok között. Az ötlethez tartozó technológiai újításokat viszont nem vetették el a cégek, többet most is aktívan használnak.
Ezek közé tartozik a The Verge szerint az ugyancsak kísérleti jelleggel működő Project Taara, ami egy újfajta kommunikációs technika. Az alapját a Free Space Optical Communications (FSOC) nevű megoldás jelenti, ami az optikai kábelek legfontosabb előnyét hordozza magában – anélkül, hogy szükség lenne hozzá hosszú kábelekre.
A technológiához kisebb adóvevők is tartoznak, amikben lézer segítségével küldik tovább a jeleket. A lézer egy másik, ugyanilyen dobozhoz vándorol, mely felismeri, és fogadja azt. A technikai hátteret fejlesztő X Company szerint a kapcsolat 20 gigabitnél is gyorsabb adatátvitelre képes, ha a dobozok közti jelvándorlást semmi nem akadályozza.
A társaság jelenleg Indiában és Afrikában működtet ilyen egységeket, amik nagyjából 5-10 kilométer távolságban vannak egymástól, egy-egy városban. A jelet tükrök segítségével irányítják a dobozba. Az X szerint az átvitel olyannyira remek, hogy 20 nap folyamatos működés alatt 700 terabájtnyi információt sikerült eljuttatni az egyiktől a másikhoz. A kapcsolat ráadásul rendkívül stabil is.
A dobozok egyetlen hátránya, hogy időnként meg kell igazítani őket, emellett szélben, illetve viharban is elmozdulhatnak. De a korrigálás csupán néhány percet igénylő munka.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.