Hadrianus (76-138) római császár két és fél méter magas szobrát fedezték fel régészek Törökország nyugati részén, az Alabanda antik város helyén, a mai Aydinban folyó régészeti ásatásokon.
A ritka császárszobrot hat darabra törve találták meg a földben – közölte a régészeti lelőhely igazgatója, Ali Yalcin Tavukcu az Anadolu török hírügynökséggel.
Az igazgató szerint csak nagyon kevés hasonló szobor található a világon. A most felfedezett darabot valószínűleg abból az alkalomból állították a II. században, hogy Publius Aelius Traianus Hadrianus császárként a térségbe látogatott – közölte az igazgató.
Aydın'ın Çine ilçesinde yer alan Alabanda Antik Kenti'ndeki meclis binasında devam eden kazılarda Roma İmparatoru Publius Aelius Traianus Hadrianus'un 1900 yıllık olduğu tahmin edilen heykelinin parçaları bulundu. Kaynak: AA @iktm09#arkeolojihaber #arkeoloji #DahaFazlaArkeoloji pic.twitter.com/rh6akbgKCN
— arkeolojihaber (@arkeolojihaber) September 10, 2021
A szobrot restaurálás után várhatóan az aydini régészeti múzeumban állítják ki. A lelőhelyen folytatják az ásatásokat abban a reményben, hogy további izgalmas leleteket találnak a korból.
Hadrianus az „öt jó császár” egyike, 117-től 138-ig uralkodott, uralma a béke és a virágzás korának számít a Római Birodalom történetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.