Tech MTI 2021. szeptember. 11. 12:03

Felfedezték az elefántok képességét: parancsra trombitálnak, morognak, visítanak

Az elefántok képesek szóbeli jelzésekre különböző hangokkal reagálni – állapították meg vizsgálataik során bécsi viselkedéskutatók.

Ausztria, Németország és afrikai országok állatkertjeiben, rezervátumaiban és állatvédő alapítványainál élő ormányosoknak tanították meg gondozóik, hogy parancsra trombitáljanak, morogjanak, horkantsanak, fújtassanak és „visítsanak”. A Bécsi Egyetem viselkedés- és kognitív biológiai tanszékének kutatói, Angela Stöger és Anton Baotic afrikai elefántokat (Loxodonta africana) és trénereiket figyelték meg. Azt vizsgálták, milyen pontosan képesek az elefántok megtanulni, hogy az emberek jelzéseire a megfelelő hangot adják ki.

A schönbrunni állatkert nőstény elefántja, Iqhwa például parancsra trombitál, a drezdai állatkertben élő Mogli pedig fújtat. A botswanai Living with Elephants Foundation nevű alapítvány Jabu nevű elefántbikája hétféleképpen fejezi ki magát. Ez egyik elefánt, Jabu és a vele élő Morula ráadásul azt is megtanulta, hogy az allright (rendben) jutalmazó szóra elhallgasson – derül ki a Philosophical Transactions of the Royal Society című tudományos lapból.

Egyik elefántot sem tréningezték speciálisan erre a vizsgálatra. A különböző intézményekben nagyon eltérő módszereket alkalmaznak, de a pozitív megerősítést mindenütt használják. A kiadott hangért mindenütt élelmet, dicséretet vagy simogatást kapnak – írják a tanulmány szerzői.

Összességében a 13 megfigyelt elefánt az emberek és állatok között lezajlott „beszélgetés” több mint 96 százalékában megfelelően reagált.

Az állatok a megfigyelések során megfeleltek a hatékony beszédtanulás három, tudományosan meghatározott feltételének.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.