Tech hvg.hu 2021. augusztus. 25. 19:03

El akarta költeni a svéd ügyészség a kábítószer-kereskedők bitcoinját, de addig vártak, míg végül vissza kellett adni

A svéd hatóság 36 lefoglalt bitcoinból 33-at kénytelen volt visszaadni három bűnözőnek, mert elszállt a kriptovaluta árfolyama.

A svéd kormány kénytelen volt kifizetni 13 millió svéd koronát, vagyis mintegy 442 millió forintot három olyan bűnözőnek, akik jelenleg kábítószer-kereskedelem miatt töltik a börtönbüntetésüket. A svéd Sveriges Radio beszámolója szerint mindez nem kártérítés, hanem jogosan járó összeg a számukra.

A történet még 2019-ben kezdődött, amikor a három férfit nagy mennyiségű kábítószer értékesítése miatt ítélték el. A bűnözők az interneten árulták a drogot, amit bitcoinban fizettek ki a vásárlók. A hatóság összesen 36 bitcoint foglalt le, amiről úgy vélték, a kábítószer eladásából származik.

Megdöbbenhet, ha meglátja, mennyi pénzt hoznak a zsarolóvírusok

Azt ugyan tudjuk, hogy a zsarolóvírusok fejlesztői igen nagy nyereségre törekszenek. Ez újonnan létrehozott weboldal valós időben számszerűsíti, mennyi pénzre tesznek szert a legnagyobb ransomware bandák.

A történet azonban itt kezd érdekessé válni. Az ügyészség ugyanis a kriptovaluta értékesítéséből akarta zárolni a perköltséget és minden egyéb, a bünözőkkel kapcsolatos adósságot. A digitális pénz átváltását azonban az idei évre halasztották.

Akkoriban egy bitcoin nagyjából 40 ezer svéd koronát, vagyis körülbelül 1,3 millió forintot ért. Az értékesítés pillanatában azonban 500 ezer svéd koronánál (17 millió forint) járt az ára, ami azt jelentette, hogy a 36 bitcoinból csupán hármat kellett átváltania a hatóságnak ahhoz, hogy a bűnözők minden tartozását behajtsa. A maradék kriptopénz értéke körülbelül 13 millió svéd korona, ami 442 millió forintot tesz ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.