A tojás a szárazföldi Nanhsiungchelyidae teknőshöz köthető, és valószínűleg a krétakorból származik.
Egy kihalt ősi óriásteknős százmillió éves megkövesedett embriómaradványát találták meg a kínai Honan tartományban. Az embrió a tudósok szerint a földtörténeti kréta időszakból származik. A leletet Han Feng-lu, a vuhani Földtudományi Egyetem tudósa fedezte fel 2018-ban egy honani terepmunkán. Mint mondta: nagyon ritka, hogy egy teknőstojás-fosszíliát egy adott nemhez lehessen kapcsolni.
A nagy pontosságú mikro-CT szkennelés segítségével végzett 3D-s rekonstrukció alapján a kutatók megerősítették, hogy a hatalmas és szokatlanul vastag héjú tojás a Nanhsiungchelyidae-hez, a hatalmas szárazföldi teknősök egy kihalt családjához köthető. A teknős tojása 1,6 méter hosszú lehetett, a tojás héja pedig csaknem 2 milliméter vastag volt.
A kutató szerint a lelet a legnagyobb és legvastagabb héjú mezozoikumi teknőstojások közé tartozik. A tojáshéj valószínűleg a szokatlanul szélsőséges körülményekhez való alkalmazkodás miatt volt ilyen vastag.
A tojásban egy csontra hasonlító maradványt is találtak, ami arra utal, hogy a kis teknős hamarosan kibújt volna a tojásból – mondta a tudós.
A teknősök a késő triász időszakban jelentek meg, és fokozatosan, több mint 200 millió év alatt fejlődtek hüllőkké.
A megkövesedett tojással kapcsolatos kutatást a Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences című folyóirat online kiadásában publikálták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.