Érdemes megválogatni, milyen üzenetküldőt telepít készülékére a felhasználó, mert a legnépszerűbbeket az adathalászok is kinézték maguknak.
A Kaspersky Internet Security for Android felhasználói által önként átadott (névtelen) adatokból derült ki, hogy mely üzenetküldő alkalmazások a legnépszerűbbek az adathalászok körében. A cég szerint a 2020 decembere és 2021 májusa között észlelt kártékony hivatkozások legtöbbjét a WhatsAppon keresztül küldték (84,9%), a második helyet a Telegram foglalta el (5,7%). A harmadik helyre a Viber szorult (4,9%-os részesedéssel), a negyedik helyen pedig a Hangouts áll (ez utóbbi egy százalékot sem érte el).
A legnagyobb számú adathalász-támadást Oroszország (46%), Brazília (15%) és India (7%) szenvedte el. A Kasperky világszinten, napi átlagban pedig 480, a támadáshoz köthető észlelést jegyzett fel.
Egy kutatás szerint a felhasználóknál tavaly 20 százalékkal több üzenetküldő alkalmazások működött, amelyek így a legnépszerűbb kommunikációs eszközzé léptek elő. A felmérésekből az is kiderül, hogy az üzenetküldőket világszerte 2,7 milliárdan használták 2020-ban, és ez a szám 2023-ra várhatóan 3,1 milliárdra nő. Ez a világ népességének csaknem 40 százaléka. A Kaspersky a WhatsAppban észlelte a legtöbb kártékony hivatkozást, aminek szerintük az üzenetküldő népszerűsége az oka. Az ilyen jellegű üzenetek legnagyobb hányadát Oroszországban (42%), Brazíliában (17%) és Indiában (7%) észlelték. A Kaspersky szerint a Telegram esetében történt a legkevesebb ilyen eset, bár még ezekre is a WhatsApphoz hasonló földrajzi területeken került sor.
A Viber és a Hangouts esetében jegyezték fel a legkevesebb esetet. A kettejük közötti fő különbséget a regionális képviselet jelenti a cég szerint. A Viber esetében a legnagyobb számú észlelést főként Oroszországban (89%), valamint a FÁK-államokban (Ukrajna 5% és Fehéroroszország 2%) jegyezték fel. A Hangouts esetében az észlelések többsége az USA-ban (39%) és Franciaországban (39%) történt. A WhatsApp esetében az egy felhasználóra jutó adathalász-támadások számában Brazília (177) és India (158) járt az élen. Ugyanakkor a Viber és a Telegram vonatkozásában az orosz felhasználók lettek a listavezetők más országokhoz viszonyítva az észlelések számát tekintve (Viber: 305 észlelés, Telegram: 79 észlelés).
„A statisztikákból az derül ki, hogy az azonnali üzenetküldő alkalmazásokon keresztüli adathalászat még mindig nagyon népszerű a csalók körében – mondta Tóth Árpád, a Kaspersky magyarországi igazgatója. „Ez részben annak tudható be, hogy ezek az alkalmazások rendkívüli népszerűek a felhasználók körében, részben pedig annak, hogy az alkalmazások beépített funkciói alkalmasak a támadások kivitelezésére. Sokszor nehéz megállapítani, hogy a támadás valóban adathalászat-e, mivel a különbség mindössze egyetlen karakter vagy egy apró hiba is lehet. Az éberség és az adathalászat elleni technológiák kombinációja megbízható eszközt jelent az üzenetküldő alkalmazásokon keresztüli adathalászat elleni harcban.”
A kockázatok csökkentésének egyik módja, hogy a felhasználó nem oszt meg és nem is kattint gyanús hivatkozásokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.